Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/social-autho-bio/social_author_bio.php on line 68
foteliki dla dzieci
Home   Ważne!   Bezpieczeństwo w samochodzie

Bezpieczeństwo w samochodzie

W ostatnich latach coraz częściej podróżujemy z dziećmi samochodami. Większość tych podróży kończy się bezpiecznie, niestety nie wszystkie. W momencie wypadku prędkość z jaką podróżuje samochód oznacza bardzo mocne uderzenie i często kończy się urazami lub nawet śmiercią kierowcy i pasażerów.

W Wielkiej Brytanii około 40 dzieci w wieku 0 –- 11 lat ginie co roku w wypadkach samochodowych, około 500 zostaje ciężko rannych a 9000 lekko rannych. Poprawne użycie pasów bezpieczeństwa mogłoby zapobiec wielu takim tragediom.

W wypadku, gdzie auto jedzie 50 km/h, dziecko nieprzypięte pasami leci w przód z siłą od 30 do 60 razy większą niż jego waga. Dziecko rzucone z taką siłą rzucane jest wewnątrz auta. Nie trzeba dodawać, że takie uderzenia mogą skończyć się tragicznie. Często w takich wypadkach dziecko jest wyrzucane przez siłę uderzenia z auta.

Jeśli słyszymy, że ktoś jedzie samochodem z niemowlęciem trzymając je na rękach, łatwo sobie wyobrazić co dzieje się w razie wypadku.

Mama, nawet jeśli sama przypięta jest pasami, nie utrzyma dziecka, które przy wypadku z prędkością auta 50 km/h nagle waży 120-200kg!

Zdarza się również, że dziecko zostaje przygniecione przez matkę i przez cześć auta, która uległa wgnieceniu w auto w trakcie wypadku. Przypinanie siebie i dziecka jednym pasem jest równie niebezpieczne. Najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka jest w specjalnym foteliku samochodowym, odpowiednim do wagi i wzrostu dziecka. Dobrze dobrany i dopasowany w aucie fotelik zapobiegnie w razie wypadku wypadnięciu dziecka z auta, czy uderzeniom spowodowanym rzucaniem wewnątrz auta.

Kupno fotelika Nie spiesz się z kupowaniem. Pochodź po sklepach, i rozejrzyj się jakie foteliki są dostępne. Pomyśl nad tym jak będziesz korzystać z fotelika. Na przykład, jeśli wiesz, że często w ciągu dnia będziesz wyciągać fotelik z auta i z powrotem, lżejszy model fotelika może być lepszym rozwiązaniem. Jeśli masz zamiar podróżować dlużej i dalej, fotelik, który się rozkłada w różne pozycje aż do prawie leżącej będzie wygodniejszy dla dziecka.

Wybierz fotelik odpowiedni do wzrostu i wagi twojego dziecka Noworodki i niemowlęta powinny być przewożone w fotelikach odwróconych tyłem do kierunku jazdy. Nie przenoś dziecka do fotelika, który ustawiony jest przodem do kierunku jazdy dopóki nie osiągnie wagi 9kg, i nie będzie potrafiło siedzieć samodzielnie przez dłuższy czas. Lepiej trzymać dziecko tyłem do kierunku jazdy tak długo jak to możliwe. Kiedy dziecko przekroczy wagę 9 kg, lub jego głowa zacznie wystawać ponad fotelik, powinno zacząć jeździć przodem do kierunku jazdy w odpowiednim foteliku. Nie jest istotne, że dziecko musi zginać nogi w kolanach siedząc w foteliku tyłem do kierunku jazdy, jeśli wagowo nadal jest w przedziale do 9 kg.

Zawsze sprawdź, czy fotelik pasuje do twojego samochodu. Czasem już po kupnie fotelika okazuje się, że nie da się go dopasować do naszego auta.

Podczas zakupu

Zawsze lepiej wybrać sklep, w którym sprzedawca doradzi, pomoże sprawdzić czy fotelik pasuje do naszego auta. Jeśli nie, upewnij się, że można oddać fotelik w razie gdyby nie pasował. Unikaj kupowania fotelika przez Internet, chyba że masz pewność, iż będzie pasował do twojego auta.

Upewnij się że fotelik odpowiada standardom UN (Narodów Zjednoczonych), ECE Regulation 44-03 – szukaj znaczka ‚E’.

Nie kupuj używanego fotelika, nigdy nie masz pewności co do jego „przeszłości” (mógł brać udział w wypadku, przez co może być funkcjonalnie gorszy, nawet jeśli uszkodzeń nie widać gołym okiem) i często nie ma do niego instrukcji. Używane foteliki często nie odpowiadają obowiązującym na dzień dzisiejszy standardom. Można przyjąć używany fotelik tylko w sytuacji (np. rodzina, przyjaciele), gdzie jesteśmy absolutnie pewni „przeszłości” takiego fotelika, i wiemy, że odpowiada obowiązującym wymogom.

Zamocowanie fotelika Najbezpieczniej umieścić fotelik na tylnym siedzeniu, ale jeśli to absolutnie konieczne, można też z przodu pod warunkiem ze nie ma tam poduszki powietrznej, lub została wyłączona. Uderzenie poduszki w tył fotelika może skończyć się tragicznie.

Przeczytaj uważnie instrukcję. Jeśli nie możesz jej znaleźć, skontaktuj się z producentem.

Upewnij się, że pas bezpieczeństwa przechodzi przez wszystkie zaznaczone miejsca na foteliku. Niektóre foteliki maja alternatywne sposoby zakładania pasa, jeśli pasy okazują się zbyt krótkie. Uciśnij fotelik całym ciężarem ciała, kiedy mocujesz pas, aby mieć pewność, że fotelik jest bezpiecznie umocowany. Pas nie może być poluzowany w żadnym miejscu.

Fotelik powinien być umocowany tak, aby nie dało się go poruszać ani w bok, ani w przód/tył.

Upewnij się, czy zapięcie pasów nie spoczywa na ramie fotelika (zapięcie może się połamać). Nigdy samodzielnie nie modyfikuj fotelika czy pasów, chcąc je dopasować do auta. Jeśli umocowujesz fotelik przodem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, upewnij się, że siedzenie jest jak najdalej od maski samochodu. Jeśli wyjmujesz fotelik z auta na co dzień, zawsze upewnij się, że zamontowany został właściwie.

Używanie fotelika

Fotelika używamy nawet na najkrótsze podróże. Nawet na podróż do sklepu ulicę obok! Upewnij się, że pasy w foteliku są odpowiednio dopasowane. Powinny być na tyle napięte, aby można było włożyć jeden lub dwa palce miedzy klatkę piersiową dziecka a pas. Dodatkowe ubrania mogą zmienić siłę napięcia pasów. Sprawdź to dokładnie przed każdą podróżą. Sam mechanizm zapięcia pasów nie powinien leżeć na brzuszku dziecka. Najbezpieczniejsze miejsce na fotelik znajduje się pośrodku tylnego siedzenia – w razie uderzenia bocznego dziecko jest bezpieczniejsze. Na środku tylnego siedzenia zwykle jest pas biodrowy, czasem jednak zamontowany jest zwykły, taki jak na innych siedzeniach. Niektóre foteliki można umocować używając pasa biodrowego, ale należy się upewnić, czy akurat nasz fotelik jest do tego przystosowany. Drugie pod względem bezpieczeństwa siedzenie znajduje się za kierowcą. W razie wypadku nie trzeba przechodzić na druga stronę auta, aby wyjąć dziecko.

Rodzaje fotelików samochodowych

Odpowiedni fotelik to taki, który:

  • odpowiada standardom UN (Narodów Zjednoczonych), ECE Regulation 44-03
  • jest odpowiedni do wagi i wzrostu dziecka
  • jest poprawnie zamontowany zgodnie z instrukcją producenta

Foteliki są podzielone na grupy, w zależności od wagi dziecka, i właśnie wagą a nie wiekiem dziecka powinniśmy się kierować kupując fotelik. Sprzedawcy zwykle klasyfikują foteliki według poszczególnych etapów:

Stopień 1 = grupa 0 i 0+
Stopień 2 = grupa 1
Stopień 3 = grupa 2
Stopień 4 = grupa 3

Niektóre foteliki dopasowują się w zależności od wieku dziecka, stąd mogą pasować do więcej niż jednej grupy. Zawsze lepiej kupić fotelik, który posiada pasy pięciopunktowe, oraz możliwość naciągnięcia pasów po umiejscowieniu i zapięciu fotelika (np. Maxi Cosi Priori).

Główne rodzaje fotelików:

1. Odwrócony tyłem do kierunku jazdy fotelik dla niemowląt

Grupa 0 dla niemowląt do 10 kg, mniej więcej od urodzenia do około 6-9 miesięcy Grupa 0+ dla dzieci do 13 kg, mniej więcej od urodzenia do 12-15 miesięcy

Mogą być umieszczane zarówno z tyłu, jak i z przodu auta. Bezpieczniej umieścić je z tyłu. Nie wolno umieszczać ich na przednim siedzeniu jeśli zainstalowana jest poduszka powietrzna. Foteliki tej grupy można używać jako nosidełko, bądź kołyskę. Często można zakupić fotelik, do którego dopasowany jest odpowiedni wózek. Pamiętajmy jednak, że noworodek nie powinien spędzać więcej niż 2 godziny dziennie w foteliku (dla wcześniaków ten czas jest jeszcze krótszy, należy skonsultować kwestię fotelika z lekarzem).

Foteliki odwrócone tyłem do kierunku jazdy zapewniają większą ochronę karku i kręgosłupa dziecka niż te odwrócone przodem. Trzymajmy dziecko odwrócone tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej. Przenosimy dziecko do fotelika odwróconego przodem do kierunku jazdy tylko kiedy przekroczyły dopuszczalną dla danego fotelika wagę, głowa dziecka przewyższa wysokość fotelika, a dziecko potrafi siedzieć samodzielnie. Dziecko może mieć zgięte nogi w kolanach.

2. Foteliki odwrócone przodem do kierunku jazdy

Grupa 1 dla dzieci ważących 9-18 kg, mniej więcej od 9 miesięcy do 4 lat. Mogą być umieszczane na przednim lub tylnym siedzeniu, ale najbezpieczniej z tyłu, szczególnie jeśli z przodu jest poduszka powietrzna.

Można również zakupić foteliki, które spełniają obie funkcje, można je odwrócić tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Odwrócony tyłem działa jak fotelik grupy 0+, odwrócony przodem jako fotelik grupy 1.

3. Siedzisko dla dzieci ważących od 15-25 kg

Grupa 2 dla dzieci ważących 15-25 kg, mniej więcej od 4 do 6 lat. Mogą być umieszczane na przednim lub tylnym siedzeniu, ale najbezpieczniej z tyłu szczególnie jeśli z przodu jest poduszka powietrzna.

4. Siedzisko dla dzieci ważących od 22-36kg

Grupa 3, dla dzieci ważących 22-36 kg, mniej więcej od 6 do 11 lat.

Poduszki powietrzne

  • staraj się, aby dzieci zawsze siedziały na tylnym siedzeniu, tam jest bezpieczniej
  • nigdy nie umieszczaj fotelika, który jest przeznaczony do montażu tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeśli jest tam włączona poduszka
  • nie umieszczaj fotelika, który jest przodem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu dopóki dziecko nie skończy 12 lat, (poduszki są przeznaczone dla dorosłych, nie dla dzieci), chyba, że nie ma wyboru. W takiej sytuacji upewnij się, że siedzenie jest odsunięte maksymalnie do tyłu, a fotelik dobrze umocowany, jak najdalej od deski rozdzielczej. Zapytaj producenta samochodu, jak daleko sięga poduszka w razie otwarcia.
  • jeśli w aucie są poduszki w innych miejscach, dowiedz się gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce na fotelik od producenta auta. W autach gdzie zamontowane są poduszki dla pasażerów na tylnym siedzeniu można zamontować fotelik pośrodku tylnego siedzenia (oprócz pasa biodrowego powinien być tam również zwykły pas).

Prawo drogowe w Polsce:

  • dzieci nie mogą podróżować na przednim siedzeniu do 10 roku życia, chyba, że w foteliku samochodowym
  • pasy są obowiązkowe
  • dziecko musi podróżować w foteliku samochodowym

Źródło: Royal Society for the Prevention of Accidents. 2002.Online. Dostepny: http://www.childcarseats.org.uk, 13 października 2003

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
avatarAutor: Basik (Liczba artykułów: 5 )


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

*