Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/social-autho-bio/social_author_bio.php on line 68
Niepłodność – smutna strona starań o potomstwo
Home   Ważne!   Niepłodność – smutna strona starań o potomstwo

Niepłodność – smutna strona starań o potomstwo

Wszystkie koleżanki zachodzą w ciążę, w rodzinie także pojawiło się kilka maluchów, a ty nie możesz zajść w ciążę. Gdy słyszysz jak koleżanki chwalą się dwoma kreskami na teście czujesz zazdrość, frustrację, złość, a w końcu głęboki smutek.

W takiej sytuacji znajduje się wiele kobiet. Zwykle nie mówią o tym głośno bo o niepłodności nie mówi się tak jak o pozytywnym wyniku testu ciążowego. Kobiety ten temat zachowują dla siebie, przeżywają problemy głęboko w sobie. Niejedną z nas problem niepłodności doprowadził do depresji, niejeden związek nie wytrzymał próby niepłodności.

O niepłodności mówi się gdy para przez ponad rok starań nie może zajść w ciążę, niektórzy lekarze podają okres półtora roku, jako czas po którym możemy mówić o niepłodności. Zwykle zaniepokojone pary zgłaszają się do lekarza ginekologa wcześniej. Diagnozowanie przyczyn lekarz rozpoczyna od monitoringu cyklu by zbadać czy i kiedy występuje owulacja. Lekarz za pomocą usg dopochwowego sprawdza co dwa dni począwszy od 10 dnia cyklu wzrost pęcherzyków aż do pęknięcia jednego z nich.

Ginekolog zleca także wykonanie badań hormonalnych, a w szczególności progesteronu, poziomu prolaktyny, LH, FSH. Zbyt wysoki poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia) utrudnia zajście w ciążę. Prolaktynę zbija się za pomocą takich leków jak bromergon, dostinex, etc. Zbyt niski poziom progesteronu w drugiej fazie cyklu uniemożliwi zagnieżdżenie się zarodka, z pomocą przychodzi nam luteina, duphaston przepisane przez lekarza. Podobnie stanie się w przypadku zbyt cienkiego endometrium. Cienkie endometrium widoczne jest podczas badania usg.

Gdy problemem jest brak owulacji podaje się leki takie jak na przykład clostilbegyt i jednocześnie monitoruje cykl.

Wykonuje się także badania nasienia partnera oraz u kobiet badanie HSG czyli badanie drożności jajowodów.

Warto zrobić także cytologię, badania dotyczące przebytej lub nie toksoplazmozy i cytomegalii. Lekarz po otrzymaniu wyników hormonu LH i FSH oraz po obrazie usg będzie również w stanie rozpoznać chorobę policystycznych jajników. Poziom hormonu AMH mówi nam o rezerwie jajnikowej.

Warto też sprawdzić stan tarczycy czyli rozpocząć od badania TSH, FT3, FT4, oraz przeciwciał antyTPO i antyTG wskazujących na chorobę Hashimoto.

Wszystkie te badania pozwolą lekarzowi określić co może być przyczyną, że para nie jest w stanie począć potomstwa i przyjąć odpowiednią strategię, lub ginekolog podejmuje decyzję o przekazaniu pary dalej- do specjalistycznej kliniki leczenia niepłodności.

Wszystkie informacje powyżej zawarte nie są opracowane przez lekarza i maja charakter informacyjny, i każda para mająca problemy z poczęciem dziecka powinna swoje kroki skierować do lekarza specjalisty.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Niepłodność - smutna strona starań o potomstwo, 10.0 out of 10 based on 1 rating
avatarAutor: Agrest (Liczba artykułów: 7 )


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

*