Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/social-autho-bio/social_author_bio.php on line 68
Jak pielęgnować krocze po porodzie
Home   Pielęgnacja   Pielęgnacja mamy   Pielęgnacja krocza po porodzie

Pielęgnacja krocza po porodzie

Kilka rad jak sobie radzić z krwawieniem i obolałym kroczem w pierwszych dniach połogu

Obfite krwawienie wynikające z obkurczania się macicy trwa około 3-6 dni. Później przybierają one inny charakter. Obfite krwawienie wynikające z obkurczania się macicy zwane odchodami połogowymi – składają się głównie z krwi, strzępków nabłonka i śluz. Charakter odchodów zmienia się wraz ze stopniowym procesem gojenia się rany macicy. Wyglądają one następująco:

 • 1 -3 dni mają one charakter krwisty
 • 5 -6 dni mają one charakter różowo-brązowy
 • 10 -14 dni – są surowiczo-białawe (większa ilość leukocytów)
 • do około 4 tygodnia – surowiczo-wodniste
 • 4-6 tydzień – stopniowe zanikanie odchodów.

Co zrobić, aby rana po nacięciu krocza goiła się szybko i prawidłowo?

Rany powstałe podczas porodu, wynikające z nacięcia, bądź pęknięcia krocza, gdy zszyte dobrze, goją się szybko. Jednak, aby ulżyć bólowi towarzyszącemu można zastosować kilka sprawdzonych sposobów.

 • ulgę może przynieść kompres z lodu (pamiętaj aby lodu nie przykładać bezpośrednio do rany, tylko owinąć kostki w czystą gazę)
 • można zastosować okłady z Riwanolu, kilka razy dziennie podkład nasączyć roztworem z Riwanolu, i przykładać do rany
 • po powrocie ze szpitala do domu można robić nasiadówki w naparze z rumianku lub z liści kory dębowej
 • w aptece dostępny jest również środek o nazwie Tantum Rosa , który pomoże w szybkim gojeniu się ran krocza, przyniesie ulgę w bólu, odkazi ranę
 • coraz częściej polecane są leki ziołowe, które pomagają w gojeniu się ran ciętych jest to np. lek homeopatyczny Arnica Montana z firmy BOIRON. Lek ten przyjmuje się przez kilka dni po porodzie.
 • Nalej bardzo ciepłej wody do butelki, owiń butelkę tetrową pieluszką, i połóż sobie między nogi. Poleż z rozgrzewającą butelką około 20 minut.
 • Chłodna woda, sprawia, że krocze mniej boli. Nie przesadzaj jednak z niską temperaturą bo przeziębisz pęcherz.

Prawidłowo zszyte krocze goi się bez żadnych powikłań. Gdy jest czyste, suche i stale wietrzone, szybko się zrośnie i przestanie dokuczać. Pamiętaj, aby w tym czasie często zmieniać podkłady higieniczne (jeżeli szpital nie dysponuje jałowymi podkładami, proponuje zaopatrzyć się w pieluszki jednorazowe Bella), gdyż przemoknięty podkład jest doskonałą pożywką dla bakterii. Zabronione jest stosowanie tamponów w czasie połogu. W tym okresie zaleca się częste podmywanie (stosuj mydła/żele/płyny do higieny intymnej, bądź zwykłe szare mydło nie zawierające srdków zapachowych), a następnie dokładne go osuszenie krocza. Niezbędnym może się okazać papierowy ręcznik lub często zachwalana suszarka, która bez zbędnego dotykania strumieniem powietrza dokładnie osuszy krocze.

Staraj się nie nadwerężać krocza, długo stojąc lub siedząc. W pierwszych dnia po porodzie poleca się noszenie majtek flizelinowych. Są one przewiewne i nie uciskają rany. Przydaje się także dmuchane koło pływackie, które ułatwia siedzenie. Cała bolesna rana znajduje się w środku koło, gdzie nie jest uciskana.

Źródło:. Internetowa Szkoła Rodzenia http://www.medycyna.zgora.pl/szkolarodzenia/, http://www.babycentre.co.uk/refcap/536343.html 15.10.2003, Arnika Górska jest ziołem stosowanym w medycynie (więcej na ten wskazań i i działania znajdziesz tu http://mediweb.pl/html/958wyswietl.php )

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/10 (1 vote cast)
Pielęgnacja krocza po porodzie, 5.0 out of 10 based on 1 rating
avatarAutor: Feffer (Liczba artykułów: 2 )


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

*