Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/social-autho-bio/social_author_bio.php on line 68
Karmienie piersią i siara
Home   Karmienie   Karmienie piersią   Początki karmienia i siara

Początki karmienia i siara

Porównanie składu mleka matki i mleka sztucznego:

Na 100ml

Mleko matki:

 • Energia (kcal) 70
 • Białko (g) 0.9
 • Tłuszcze (g) 4.2
 • Węglowodany (g) 7.3

Mieszanka Gold

 • Energia (kcal) 65
 • Białko (g) 1.5
 • Tłuszcze (g) 3.6
 • Węglowodany (g) 7.2

Aptamil

 • Energia (kcal) 67
 • Białko (g) 1.5
 • Tłuszcze (g) 3.6
 • Węglowodany (g) 7.3

Minerały, żelazo, itp.

Koncentracja minerałów w mleku ludzkim jest mniejsza niż w mieszankach. Jest jednak dokładnie taka jaka dziecko potrzebuje z powodu ich wysokiej bio-dostępnosci (bioavailability), przez co minerały w mleku matki są dokładnie dopasowane do zdolności metabolicznych dziecka. Wapno jest najłatwiej przyswajalne właśnie z mleka matki, ponieważ ludzkie mleko posiada wysokie proporcje wapna do fosforu.

Elementy immunologiczne w mleku matki

Mleko matki chroni dziecko przed rożnymi rodzajami patogenow: wirusami, parasytami i bakteriami, poprzez obecność rożnych grup chroniących elementów. Mleko ludzkie zawiera białe komórki, przeciw-zapalne elementy, i wiele innych. Dodatkowo, zawiera piec typów immunoglobulin, A, D, E, G i M, z których IgA dominuje. Organizm matki jest również w stanie monitorować i odpowiadać na potencjalne patogeny obecne w środowisku jej dziecka, poprzez system zwany GALT i BALT. Patogeny które wnikają w układ oddechowy lub pokarmowy matki przechodzą skomplikowany proces, w efekcie końcowym organizm matki zaczyna produkować neutralizujące przeciwciała które przechodzą do pokarmu.

Mechanizm produkcji mleka:

Produkcja mleka zależy od: wyzwolenia protaktyny która stymuluje produkcje mleka, oraz oksytocyny która sprawia ze odpowiednie komórki kurczą się, pozwalając aby wyprodukowane mleko spływało. Mleko spływa do specjalnych ‚woreczków’ które znajdują się za sutkami i ssanie mleka jest uzależnione od nacisku wywoływanego przez język dziecka. Efektywne funkcjonowanie obu elementów (wyzwolenia protaktyny i oksytocyny) jest zależne od nieograniczonego, i efektywnego ssania piersi przez dziecko. Poziom protaktyny w krwiobiegu matki rośnie systematycznie przez cala ciąże, ale produkcja mleka nie zacznie się dopóki hormony sterydowe łożyska (progesteron i estrogen) nie spadną (po ‚urodzeniu’ łożyska) do poziomu w którym już nie wpływają na działania protaktyny (bardzo rzadko, pozostałości łożyska w macicy mogą zakłócić ten proces). Okres czasu jaki upływa miedzy ‚urodzeniem łożyska’ a synteza mleka jest różny, ale zwykle waha się pomiędzy 48 a 96 godzin.

Siara i produkcja mleka w pierwszym tygodniu

Siara

Siara (colostrum) czyli gesty żółty płyn zaczyna się gromadzić w piersi od około 20 tygodnia ciąży. W porownaniu do mleka właściwego matki, siara jest szczególnie bogata w białka, z których większość jest mało odżywcza ale gra ważna role w dojrzewaniu przewodu pokarmowego dziecka. Siara zawiera bardzo wysoki poziom IgA, do 5mg na ml w pierwszych dniach. Mała cześć tego jest wchłaniana, ale zamiast tego pozostaje na powierzchni układu pokarmowego dziecka, działając jako ‚płaszcz odpornościowy’, zapobiegając patogenom które mogą przyklejać się do ścianek układu pokarmowego. Prostaglandyny obecne w siarze nie są trawione przez żołądek dziecka, ale pozostają nietknięte i działają jako ochrona żołądka i innych organów. Podawanie innych płynów niż siara matki/mleko matki w pierwszych 3 dniach życia dziecka wykazało powiązania z większym prawdopodobieństwem wystąpienia biegunki w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka U wrażliwszych dzieci, szczególnie tych gdzie ktoś w rodzinie ma alergie, wystarczy jedna butla sztucznego mleka może uwrażliwić dziecko na białko krowie lub sojowe. Siara i mleko wczesne działa tak ze buduje barierę która ma chronić dziecko przed infekcjami i proces ten trwa dobrych parę tygodni, zanim układ pokarmowy dziecka się ‚zasklepi’ i będzie w stanie wykluczyć wpływ białek które powodują alergie (krowie, sojowe). Przy podawaniu mleka sztucznego, ten proces jest opóźniony, i ryzyko infekcji i alergii wzrasta. Często jest tak ze w pierwszych dniach po porodzie dziecko jest niespokojne, dużo płacze, mało śpi (co zresztą jest normalne, po takim szoku jakim jest poród), lekarze czasem dla świętego spokoju mogą zaproponować mamie podanie butelki po której dziecko będzie smacznie spało (białko krowie dłużej się trawi). Wybór należy do nas, ale warto wiedzieć ze płacz i niepokój nie oznacza wcale głodu, zwłaszcza jeśli regularnie przystawiamy dziecko do piersi. Nawet jeśli pierś wydaje się pusta, nigdy pusta nie jest.

Wiek – Średnia (przedział) ilość na dzień w ml – Średnia ilość na jedno karmienie w ml

 • Dzień 1 (0-24h) – 37 (7-123) – 7ml
 • Dzień 2 (24-48h) – 84 (44-335) – 14ml
 • Dzień 3 (48-72h) – 408 (98-775) – 38ml
 • Dzień 4 (72-96h) – 625 (378-876) – 58ml
 • Dzień 5 (96-120h) – 700 (452-876) – 70ml
 • 3 miesiące – 750 (609-837)
 • 6 miesięcy – 800

Ilość pokarmu

Matka produkuje dość duża ilość siary, ale średnia ilość na dzień jest bardzo mała, szczególnie jeśli porówna się z ilością mieszanki jaka w tym czasie podaje się sztucznie karmionemu dziecku. Nie ma dowodów na to ze zdrowy noworodek potrzebuje płynów w ilości jaka jest dostępna fizjologiczne przez pierś matki. Jednak, aby otrzymać tyle ile potrzebuje, dziecko musi być w stanie poprawnie ssąc pierś matki, tak ze język dziecka stymuluje odpływ mleka (duża liczba kobiet skarżących się na obolałe brodawki w szpitalu sugeruje ze taka sama ilość noworodków nie ssie efektywnie, głownie przez niewłaściwie przystawianie do piersi). W ciągu pierwszych 24 godzin życia dziecka hormony obecne w organizmie dziecka sprawiają ze ilość oddawanego moczu jest bardzo niewielka.

Źródło:

Royal College of Midwifes, Successful Breastfeeding, wydanie trzecie, Londyn 2002, Churchill Livingstone, s. 23-27

Pierwsze dni

W niektórych szpitalach nadal praktykuje się podawanie noworodkom wody z glukoza bądź mieszanki, argumentem jest odpoczynek mamy. Nie jest to dobry pomyśl, przede wszystkim pozbawiamy dziecko tak ważnego dla niego pierwszego pokarmu. Mama może odpoczywać w łóżku z dzieckiem przytulonym do piersi, i takie miejsce jest najlepsze dla maluszka. Jeśli wiemy z góry ze szpital w którym będziemy rodzic właśnie tak praktykuje, uzgodnijmy z personelem aby dziecka nie dokarmiano.

Najlepiej przystawić dziecko do piersi w ciągu pierwszych 30 minut po porodzie, ssanie noworodka spowoduje dalsza produkcje oksytocyny (co również pomaga szybszemu i bardziej efektywnemu obkurczaniu macicy, stad często uczucie dyskomfortu podczas karmienia w dolnej partii brzucha) i pojawienie się później właściwego pokarmu. Większość dzieci nie ma problemu z zassaniem piersi, ale nie zawsze, niekiedy trzeba im pomoc. W sytuacji kiedy jesteśmy wyczerpane porodem warto poprosić położna o pomoc. Tutaj potrzebna jest cierpliwość i praktyka, z czasem dziecko nauczy się wszystkiego. Pamiętajmy ze ono tak jak my dopiero uczy się co ma robić.

Dziecko płacze, co robić?

Bardzo często jest tak ze dziecko płacze, nie chce łapać piersi, zabiegane położne mówią ze dziecko jest głodne i podają butelkę. Nic bardziej błędnego. Dziecko po porodzie ma prawo płakać, poród jest dla maleństwa ogromnym szokiem, może cierpieć na bóle głowy. Jeśli przypomnimy sobie ze nasze maleństwo potrzebuje tylko 7ml naszego pokarmu na jedno karmienie, łatwo sobie wyobrazić dlaczego po otrzymaniu butli ze sztucznym mlekiem zasypia od razu. Nawet jeśli nie zamierzamy w ogóle karmić piersią, warto pomęczyć się przez te pierwsze, tak ważne dla maluszka, dni.

Nawał pokarmu

Zwykle w pierwszych dniach po porodzie występuje tzw. nawal pokarmu, pojawia się w piersiach właściwy pokarm. Jeśli przystawiamy dziecko do piersi regularnie co około 2-3 godziny (8-12 razy na dobę), nie powinno być większych problemów, czasem jednak nawet przy częstym przystawianiu potrzebna jest pomoc laktatora. Ściągnijmy tyle aby poczuć ulgę, więcej nie trzeba. (patrz temat: laktatora) Pamiętajmy ze pojawienie się pokarmu w pierwszych dniach uzależnione jest od zmian hormonalnych i nie jest zależne od ilości mleka wyssanego z piersi. Dlatego często wtedy pokarmu jest o wiele za dużo, stad ważne jest regularne opróżnianie piersi. Piersi ‚zamkną’ produkcje mleka jeśli pierś nie będzie opróżniana. Dopiero miedzy 6 tygodniem a 3 miesiącem pokarm pojawia się na zasadzie popyt/podaż, i wtedy właśnie produkcja pokarmu uzależniona jest od ilości ‚zamówionej’ przez dziecko. Jeśli czujemy ze piersi nadal są nabrzmiałe, bolą, występuje gorączka, należy sprawdzić z lekarzem czy nie mamy zablokowanego kanaliku mlekowego. W takim przypadku masaż oraz częste przystawianie do piersi pomaga. To samo w przypadku zapalenia piersi, nie przestajemy karmić dziecka z chorej piersi, może pomoc tez wkładanie liści kapusty za biustonosz.

Śpiące dziecko

Czasem jest tak ze nasze dziecko po porodzie prawie cały czas śpi. Należy starać się aby i wtedy często ssało pierś, budząc je delikatnie przytulaniem, głaskaniem. Pozwolenie na to aby w tych pierwszych dniach nie dostawało pokarmu regularnie może spowodować odwodnienie. Dzieci są zwykle bardziej śpiące jeśli podczas porodu zaaplikowane zostało znieczulenie, ponieważ narkotyk który wtedy przedostaje się do organizmu dziecka działa na nie usypiająco.

Produkcja mleka

Ważne jest aby wiedzieć jak działa produkcja mleka i zrozumieć mechanizm odpowiedzialny za odżywianie naszego maleństwa. Mleko jest produkowane w piersi cały czas, jednak za sprawa pewnego hormonu obecnego w mleku, w momencie kiedy zbyt dużo mleka zbiera się w piersi, a co za tym idzie gromadzi się więcej hormonu, produkcja mleka zwalnia. Co za tym idzie, jeśli pierś jest opróżniania, mleka produkuje się więcej. Również proporcja tłuszczu w mleku zmienia się, w trakcie opróżniania piersi pojawia się mleko coraz bogatsze w tłuszcz. Nie jest to zależne od pory dnia, jak kiedyś uważano.

Pełna pierś = spowolniona produkcja mleka, głownie mleko nisko tłuszczowe

Pusta pierś = przyspieszona produkcja mleka, mleko o dużej zawartości tłuszczu.

Stad im dłuższe przerwy miedzy karmieniami tym mniej tłuszczu będzie w pierwszym mleku które otrzyma dziecko.

Jak często karmić dziecko, na zadanie czy regulować karmienia co 3h aby zdarzyły się napełnić?

Piersi to nie butelka która trzeba napełnić, mleko produkuje się w piersiach cały czas, pierś nigdy nie jest pusta. Ilość mleka opróżnianego z piersi jest rożna, najczęściej dziecko jest w stanie wyssać około 75-80% dostępnego mleka (laktatora o wiele mniej). Starania aby opróżnić cala pierś można przyrównać do starań o opróżnienie rzeki z wody, niemożliwe bo mleko wyssane jest natychmiast zastępowane nowym. Opróżnianie piersi powoduje raczej przyspieszenie produkcji mleka. Zamiast myśleć o ssaniu mleka z piersi jako o ‚opróżnianiu’, traktujmy to jako włączenie produkcji mleka na wyższe obroty.

Karmienie piersią po cesarskim cieciu

Oczywiście można karmić po cieciu cesarskim. Początki mogą być trochę powolne, bo w końcu to operacja, ale nic nie stoi na przeszkodzie temu aby normalnie karmić. Dzieci po cieciu cesarskim mogą być bardziej ‚letargiczne’ niz. te które urodziły się bez żadnego znieczulenia. To może trwać kilka dni nawet. Przedyskutuj wybór znieczulenia z lekarzem. Znieczulenie ogólne jest wygodniejsze dla lekarzy i czasem konieczne (w sytuacjach niespodziewanych) ale oznacza ze będziesz nieświadoma tego co się dzieje, i jakiś czas będziesz dochodzić do siebie po tym. Dziecko również jakiś czas będzie bardzo śpiące. Znieczulenie zewnatrzoponowe jest o tyle lepsze ze jesteś cały czas świadoma tego co się dzieje i możesz od razu przystawić dziecko do piersi. Jednak zzo również może mięć wpływ na ssanie piersi przez dziecko. Ważne aby dziecko zaczęło ssąc jak najwcześniej, nie tylko przez potrzebę kontaktu ale również przez to ze ssanie pomaga kurczeniu macicy i szybciej wróci ona do stanu sprzed ciąży, to również wspomaga leczenie. Karmić możesz zacząć jeszcze na stole operacyjnym (na leżąco), ale będzie ci potrzebna pomoc położnej lub partnera. Dobrze byłoby gdyby dziecko było z tobą cały czas po porodzie (niektóre szpitale zabierają dzieci na osobna sale). Przez pierwsze parę dni brzuch będzie bolał, będziesz dostawać środki przeciwbólowe które nie maja wpływu na dziecko przez twój pokarm. Zwracaj szczególna uwagę na to jak dziecko ssie, po znieczuleniach, jakichkolwiek, dzieci mogą mięć z tym problemy. Najlepiej unikać kapturków silikonowych (jeśli brodawki są poranione to znaczy ze dziecko źle ssie).

Źródło:

Kellymom. (2003). Online. Dostępny: http://www.kellymom.com/bf/start/concerns/index.html, 12 czerwca 2004)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
avatarAutor: Basik (Liczba artykułów: 5 )


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

*