Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/social-autho-bio/social_author_bio.php on line 68
SIDS
Home   Ważne!   SIDS

SIDS

SIDS to skrót od Sudden Infant Death Syndrome, czyli Nagła Śmierć Łóżeczkowa

Pamiętajmy, że poniższe zalecenia mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia SIDS, ale nie wyeliminują go zupełnie.

Zapobieganie:

1. Kładź dziecko do spania na plecach Od początku kładź dziecko do spania na pleckach – to zredukuje ryzyko śmierci łóżeczkowej. Spanie na boku nie jest tak bezpieczne jak spanie na pleckach. U zdrowego dziecka śpiącego na plecach możliwość zadławienia zwracanym pokarmem nie jest większa, niż u tego śpiącego na boku. W wieku 5-6 miesięcy dziecko porusza się coraz więcej, przewraca na brzuszek – i nie powinno się tego zabraniać maleństwu. W tym wieku ryzyko SIDS zmniejsza się znacznie, ale zapobiegawczo nadal kładźmy dziecko do snu na plecach. Jeśli dziecko odwraca się na brzuszek, możemy przewrócić je z powrotem na plecki, ale nie musimy chodzić do pokoju dziecka i przewracać maleństwa na plecki cały czas. Wskazane jest aby dziecko bawiło się leżąc na brzuszku.

2. Rzuć palenie. To zdanie odnosi się również do tatusiów!

3. Nigdy nie pozwalaj, aby ktoś palił papierosy w pokoju, w którym przebywa dziecko.

Dzieci przebywające w pomieszczeniach, w których ktoś pali mają większe szanse na zapadnięcie na SIDS. Każdy kto chce palić, może zrobić to na zewnątrz. Jeśli ty sama palisz, spanie z dzieckiem w jednym łóżku zwiększa ryzyko SIDS.

4. Nie dopuszczaj do tego aby dziecko się przegrzało Przegrzanie dziecka również potęguje to ryzyko. Dzieci mogą się przegrzać z powodu zbyt licznej warstwy ubrań lub okryć (kocyk,kołderka) w czasie snu, lub kiedy w pokoju jest wysoka temperatura. Jeśli widzisz, że dziecko poci się, ściągnij z niego chociaż jedną warstwę ubrania. Nie przejmuj się jeśli rączki lub stópki dziecka są chłodne – to jest normalne (jeszcze nie do końca doskonały układ krążenia). Jeśli kark dziecka jest ciepły to znak że dziecku jest dobrze, wystarczająco ciepło. Najłatwiej dostosować temperaturę przez zmianę na lżejsze przykrycie w czasie snu.

Dzieci nie potrzebują gorąca w pokoju. Ogrzewanie włączone na całą noc rzadko jest konieczne. Utrzymuj taką temperaturę, aby wszystkim domownikom było przyjemnie. Najlepsza to około 18°C.

Oto wskazówki jak przykrywać dziecko do snu przy odpowiednich temperaturach:

 • 22-24° C gorąco, potrzebne tylko cienkie prześcieradełko lub pieluszka tetrowa do przykrycia
 • 20°C 1 lekki kocyk
 • 18° C 2 lekkie kocyki, temperatura idealna
 • 16° C 3 lekkie kocyki
 • 14° C zimno, 4 lub więcej kocyków

Powyższe dane odnoszą się do dzieci ubranych w pieluszkę, body oraz śpioszki.

 • w lecie dziecko może w ogóle nie potrzebować niczego poza body i pieluszką
 • nawet w zimie, jeśli dziecko jest chore lub gorączkuje, nie potrzebuje wielu nakryć
 • dzieci tracą nadmiar ciepła przez główkę, więc uważajmy, aby główka była zawsze odkryta w domu
 • dzieci nigdy nie powinny zasypiać z termoforem, butelką gorącej wody czy kocem elektrycznym, obok kaloryfera, grzejnika, kominka, czy w bezpośrednim słońcu
 • zawsze ściągnij dziecku czapkę i dodatkowe okrycia jak tylko wchodzisz do pomieszczeń lub ciepłych autobusów, pociągów, nawet jeśli oznacza to, że dziecko się obudzi.

5. Pilnuj, aby niczym nie zakrywać buzi dziecka

Zakrycie buzi dziecka zwiększa ryzyko SIDS.

Pilnuj, aby dziecko spało na twardym, płaskim, czystym materacu. Zewnętrzna strona materaca powinna być wodoodporna. Ubierz materac w pojedyncze prześcieradło. Używaj prześcieradeł, lekkich kocy do przykrywania dziecka, ale nie kołdry, poduszki, itp.

Najlepiej, aby stopy maleństwa były w nogach łóżeczka, co zapobiegnie przypadkowemu wsunięciu się dziecka pod kocyk (np. przez kopanie). Kocyk powinien być z trzech stron wciśnięty za materac aby główka dziecka w żadnym momencie nie mogła być zakryta, nawet jeśli kopie. Najlepiej używać śpiworka.

Nie zasypiaj z dzieckiem na kanapie.

Najlepiej, aby łóżeczko dziecka było umieszczone w pokoju rodziców przez pierwsze miesiące.

Dziecko nie powinno spać z rodzicami w jednym łóżku, jeśli palą papierosy, biorą leki, które sprawiają, że sen jest mocniejszy, oraz po spożyciu alkoholu, bądź w razie dużego zmęczenia.

6. Jeśli dziecku coś dolega, szukaj pomocy u lekarza

Dzieci często chorują i w większości szybko wracają do zdrowia. Zawsze pamiętaj, aby wtedy dawać dziecku dużo płynów i pilnować aby się nie przegrzało. Czasem trzeba dziecko obudzić, aby dać mu pić. Jeśli za długo śpi istnieje obawa ze się odwodni.

Szukajmy pomocy lekarskiej jeśli:

 • płacz dziecka jest bardzo słaby, dziecko mało reaguje
 • jest bardzo blade, ciężko oddycha
 • pije mniej niż jedną trzecią tego co zwykle, o wiele mniej siusia, wymiotuje i pojawia się krew w stolcu
 • ma gorączkę i dużo się poci

Natychmiastowa pomoc jest potrzebna jeśli:

 • dziecko przestaje oddychać
 • nie reaguje
 • ma „szklane” oczy i nie skupia wzroku na na niczym
 • nie da się go obudzić

Numer telefonu na pogotowie: 999

Zdrowe dzieci nie potrzebują monitora oddechu, niemniej jeśli to sprawi, że rodzice poczują się pewniej, warto zakupić taki monitor. Pamiętajmy, że SIDS zdarza się niezmiernie rzadko, nie panikujmy więc, tylko cieszmy się naszym dzieckiem. Cały czas prowadzone są badania w kierunku SIDS, od 1991 roku liczba dzieci, które zmarły z powodu śmierci łóżeczkowej spadła o 70%, czyli od czasu kiedy rodzice i opiekunowie zaczęli stosować powyższe zalecenia.

Więcej informacji na temat SIDS znajdziesz tutaj:

Zródło: Department of Health.2002. Reduce the risk of cot death.Department of Health Publications, London

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
avatarAutor: Basik (Liczba artykułów: 5 )


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

*