Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/plugins/social-autho-bio/social_author_bio.php on line 68
żółtaczka dziecięca
Home   Ważne!   Żółtaczka

Żółtaczka

Skąd żółtaczka?

Żółtaczka pojawia się w wyniku wzrostu poziomu bilirubiny we krwi, żółtego pigmentu który pojawia się w wyniku rozpadu czerwonych krwinek. To normalne ze stare krwinki się rozpadają, ale bilirubina powstała w wyniku tego zwykle nie powoduje żółtaczki ponieważ wątroba ja przetwarza i pozbywa się z organizmu. Noworodek jednak często ma żółtaczkę w pierwszych dniach życia ponieważ enzym wątrobowy odpowiedzialny za ‚przetrawienie’ bilirubiny jest jeszcze niedojrzały. Ponadto, noworodki maja więcej czerwonych krwinek niż dorośli stad oznacza to więcej rozpadających się krwinek które powodują wzrost poziomu bilirubiny. Jeśli dziecko jest wcześniakiem, lub zestresowane w wyniku trudnego porodu, lub jest dzieckiem matki która ma cukrzyce lub po prostu więcej niż zwykle czerwonych krwinek się rozpada w organizmie maleństwa (również w konflikcie serologicznym), poziom bilirubiny może być wyższy niz. normalnie.

Rodzaje żółtaczki:

Wątroba przetwarza bilirubinę tak ze eliminowana jest ona z organizmu. Jednak jeśli wątroba nie funkcjonuje prawidłowo (tak się zdarza np. podczas infekcji lub zablokowanych kanalików odprowadzających bilirubinę), to tez może spowodować żółtaczkę. Jeśli tak się dzieje, zmieniona bilirubina pojawia się w moczu, i zabarwia mocz na kolor brązowy. Ten brązowy mocz jest ważnym sygnałem ze żółtaczka nie jest ‚zwyczajna’. Taka zol tacza nie jest normalna, zwykle poważna i wymaga interwencji lekarza. Tylko w przypadkach bardzo rzadkich, poważnych problemów z metabolizmem karmienie piersią może być przerwane.

Akumulacja bilirubiny zanim została przetworzona przez enzymy wątrobowe może być normalna ‚fizjologiczna’ żółtaczka. Taka żółtaczka zaczyna się zwykle około 2 dnia po narodzinach dziecka, osiąga szczyt 3 lub 4 dnia i potem zaczyna znikać. Jednakże mogą się pojawić inne uwarunkowania które mogą sprawić ze będzie potrzeba leczenia żółtaczki. Te uwarunkowania nie maja nic wspólnego z karmieniem piersią i karmienie powinno być kontynuowane. Jeśli dziecko ma nawet mocna żółtaczkę w wyniku nagłego rozpadu krwinek czerwonych, to nie jest powód aby przestać karmić piersią.

Żółtaczka spowodowana mlekiem matki (Breastmilk jaundice) Nie wiadomo skąd się bierze. Aby zdiagnozować ten typ żółtaczki, dziecko musi mieć przynajmniej tydzień. Dziecko zwykle przybiera dobrze, tylko na piersi, robi normalne kupki, przejrzysty mocz i ogólnie wygląda zdrowo. W takich przypadkach może właśnie być ‚żółtaczka mleka matki’, również spowodowana infekcja moczowa, niedoczynnością tarczycy u dziecka, lub inna dolegliwością. Żółtaczka mleka matki osiąga szczyt około 10-21 dnia po narodzinach, i może trwać 2-3 miesiące. Taka żółtaczka jest normalna, i tylko w bardzo rzadkich przypadkach karmienie piersią musi być przerwane. Nie ma dowodów na to ze taka żółtaczka szkodzi dziecku. Karmienie piersią nie powinno być przerywane ‚w celu wykonania diagnozy’. Jeśli dziecko dobrze sobie radzi na piersi, nie ma żadnego powodu aby karmienie przerywać. Pojecie, ze z dzieckiem z żółtaczka jest coś nie tak, pochodzi z tego ze dziecko karmione mieszanka często jest uważane za standard, odnośnik, względem którego definiuje się jakie powinno być dziecko karmione piersią (to samo tyczy się przyboru wagi). Wielu lekarzy właśnie w ten sposób myśli, stad ze dzieci od początku karmione butelka, bardzo rzadko maja żółtaczkę po pierwszym tygodniu życia, stad dziecko z ‚żółtaczka mleka matki’ jest uważane za problem który musi być rozwiązany. (…)Pytanie natomiast powinno być ‚czy jest normalne aby dziecko nie miało żółtaczki.

Za mało mleka – żółtaczka

Czasem wyższy niż zwykle poziom bilirubiny pojawia się bo dziecko nie otrzymuje wystarczająco dużo mleka. Tak dzieje się bo czasem mleko mamy pojawia się później, lub w szpitalu regulują ilość karmień, albo dziecko źle łapie pierś i nie dostaje tyle pokarmu ile powinno. Jeśli tak jest, ze dziecko dostaje za mało pokarmu, dziecko wypróżnia się nieregularnie i poziom bilirubiny w organizmie jest ponownie absorbowany do krwi zamiast opuszczać organizm wraz z kupka. Tutaj ważne jest aby dziecko ssało dobrze i co za tym idzie, najadało się. Odpowiedzią nie jest podanie butelki tylko częstsze karmienia które pomogą zbić poziom bilirubiny, i pomoc położnej laktacyjnej. W trudnych przypadkach dokarmianie może być zalecane przez lekarza.

Źródło: Handout #7. Jaundice. Odnowione: January 2003

Napisane przez Dr Jack Newman, dostępne: http://www.kellymom.com/newman/jaundice_01-03.html

A oto co pisze La Leche League na ten temat:

Zwykle rodzice zaczynają się martwic kiedy lekarz informuje ich ze ich maleństwo potrzebuje leczenia, zabiegów. Niektóre matki mogą nawet usłyszeć ze żółtaczka u ich dziecka spowodowana jest przez mleko matki. Kiedyś uważano ze wysoka bilirubina to właśnie objawy żółtaczki mleka matki, i nakazywano przejście na mieszankę na okres 24-48 godzin, jako najlepszy sposób na zbicie poziomu bilirubiny. Niestety często nawet jeśli odstawienie jest krótkie, dla wielu mam to początek końca karmienia piersią. Ważne jest aby pamiętać iż ze komplikacje z powodu wysokiego poziomu bilirubiny są niezmiernie rzadkie. Decyzje o leczeniu powinny być wzięte od uwagę patrząc na wiek dziecka, jego ogólnie zdrowie oraz jak szybko bilirubina rośnie. Rodzice również powinni mieć swój udział w tej decyzji. Częste karmienie piersią samo w sobie pomoże obniżyć poziom bilirubiny i powinno być uznane jako ważna cześć leczenia. Często obserwacja dziecka, wraz z zachęcaniem dziecka do częstego ssania piersi może być wszystkim co trzeba zrobić. Niektórzy lekarze mogą nadal zalecać dzień lub dwa bez mleka mamy aby obniżyć poziom bilirubiny, wielu jednak rozpoznało ze ta rada nie jest w najlepszym interesie ani karmiącej matki ani dziecka, zamiast tego mogą zasugerować naświetlania wraz z kontynuowanym karmieniem piersią, jeśli żółtaczka w ogóle będzie potrzebowała leczenia.

Rodeo: La Leche League International, The Womanly Art of Breastfeeding, Penguin Group, New York, 1997, S. 280-281

Dodatek:

Badania na temat żółtaczki u dzieci

Rożne badania sprawdzały to czy podawanie karmionym piersiom noworodkom dodatkowych płynów zapobiega lub leczy fizjologiczna żółtaczkę. Nicoll et al (1982) gdzie podzielono 49 noworodków na trzy grupy, jedna dostawała tylko mleko z piersi, druga dodatkowo wódę, trzecia dodatkowo wódę z glukoza. Mimo obserwacji ze dzieci w grupie trzeciej (tej z glukoza) wypiły o wiele więcej tejże wody niż dzieci w grupie drugiej (sama woda), te w grupie pierwszej (tylko mleko z piersi bez dodatków) miały średnio najmniejszy poziom bilirubiny 6tego dnia. Carvalho et al (1981) porównał dwie grupy dzieci karmionych piersią, z których jedna dostała dodatkowo wódę, druga nie, również Herrera (1984) podobnie porównał dwie grupy w których jedna dostała dodatkowo wódę z glukoza a druga tylko mleko z piersi. Nie znaleziono żadnych różnic miedzy tymi grupami, liczba dzieci które wymagały fitoterapii była taka sama, podobnie poziom bilirubiny we krwi. Kuhr i Paneth (1982) zarejestrowali całkowitą ilość wody z glukoza podany przez okres 72 godzin 77 zdrowym, karmionym piersią noworodkom, zważono je 4tego dnia, i przeanalizowano rezultaty, w stosunku do tych które wyglądały na to ze maja żółtaczkę ( i w związku z tym miały badany poziom bilirubiny). Odkryli ze dzieci które wypiły dużo wody z glukoza w pierwszych 3 dniach życia nie tylko wypijały mniej mleka mamy (dnia 4tego) podczas poszczególnych karmień, ale również nadal więcej z nich miało żółtaczkę w porownaniu do dzieci niedopajanych glukoza. Na podstawie tychże badan: najlepszym sposobem na redukcje żółtaczki fizjologicznej u dzieci karmionych piersią wydaje się być upewnienie aby nie wprowadzano żadnych ograniczeń co do częstotliwości i długości karmień piersią.

Rodeo: Royal College of Midwifes, Successful breastfeeding, Churchill Livingstone,London 2002, s. 79

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
Żółtaczka, 9.0 out of 10 based on 1 rating
avatarAutor: Basik (Liczba artykułów: 5 )


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*

*