Kolka u niemowlaka
Pielęgnacja niemowlęcia

Sposoby na kolkę

Kolka jelitowa u niemowląt pojawia się nagle. Do tej pory spokojny noworodek zaczyna któregoś wieczoru przeraźliwie płakać, krzyczeć wymachując przy tym nerwowo raczkami, i podkurczając nóżki. Brzuszek maluszka jest twardy, napięty, a buzia czerwona z wysiłku. Znane do tej pory metody ukojenia płaczu dziecka przestają działać. Noszenie na rękach, tulenie, kołysanie pomagają tylko na chwilkę. Nawet tak niezawodny dotąd środek jakim jest pierś – zawodzi. Przestraszeni i wykończeni powtarzającym się płaczem rodzice najczęściej zwracają się o poradę do pediatry i w odpowiedzi słyszą, że to prawdopodobnie kolka, a wiec dotkliwy ból brzuszka, który pojawia się w drugim, trzecim tygodniu życia i atakuje wiele noworodków.

Przyczyny kolki u noworodka

Przyczyny pojawiania się kolki jelitowej u niemowląt do dziś nie są znane, lekarze wciąż się spierają co do jej przyczyny. Jedni upatrują jej w niedojrzałym układzie nerwowym (maluszek nie radzi sobie z nadmiarem bodźców), inni natomiast wskazują na niedojrzały układ pokarmowy i możliwą alergię. Jeszcze inni twierdzą, że winne jest przede wszystkim powietrze połykane wraz z pokarmem przez niedoświadczonego w ssaniu malucha. Są i tacy, którzy obwiniają i sam pokarm matki, a raczej zjedzone przez nią potrawy powodujące wzdęcia (kalafior, kapusta, brukselka, groszek, fasola). Niezależnie jednak od przyczyny ból jest tak dotkliwy, że udręcza dziecko, jak i rodziców. Atak kolki zaczyna się zwykle w późnych godzinach popołudniowych i mija dopiero po kilku godzinach. Napad kolki wraca co wieczór, noc, czasem nawet przez trzy miesiące.

Jak zatem pomoc maleństwu i sobie?

Przede wszystkim należy wyznaczyć stały rytm dnia. Niech spacer, drzemki i kąpiel odbywają się codziennie o zbliżonych do siebie porach. Nie dostarczaj maluszkowi zbyt wiele nowych wrażeń np.: robiąc z nim zakupy w hipermarkecie lub zasypując go nowymi, kolorowymi zabawkami.

Karmienie piersią

Jeśli karmisz piersią i masz wrażenie ,ze mleko wypływa za szybko, zmień pozycje przy karmieniu, tak by główka malca znajdowała się nad piersią – np. połóż się na plecach z głową na poduszkach ,a dziecko połóż na sobie –wzdłuż lub poprzek. Dzięki temu mleko nie wspomagane siłą grawitacji będzie wypływać wolniej, a maluszek będzie potrafił nadążyć z jego przełykaniem, nie łykając przy tym powietrza. Jeśli czujesz natomiast, że masz bardzo pełne piersi, przed karmieniem odciągnij odrobinę mleka. Dziecko łatwiej wtedy chwyci sutek. Gdy maluszek skończy jeść przytul go na kilka minut do swojego ramienia i potrzymaj w pionie. Odłóż do łóżeczka, dopiero wtedy kiedy mu się odbije połknięte powietrze.

A może alergia?

Jeśli zauważysz, że kolce towarzyszy wysypka, zielone kupki, częste odparzenia pupy, przyczyna może być alergia pokarmowa. Jeśli karmisz piersią ,należy się bardzo uważnie przyjrzeć się swojej diecie. Najczęściej uczulają mleko krowie i jego przetwory, pszenica, cytrusy, truskawki, czekolada, ryby, jajka i cielęcina. Jednak maleństwu mogą zaszkodzić także niewinne jabłka, czy rzekomo hyperalergiczny ryż. Tu nie ma żadnych reguł. Podstawą jest obserwacja dziecka, ponieważ być może przed atakiem kolki do swojej diety wprowadziłaś coś nowego. Jeśli tak, to od razu masz winowajcę. Jeśli karmisz butelką, zmień mieszankę na hipoalergiczną wskazaną przez lekarza. Koniecznie skontaktuj się z pediatrą. Możliwe, że trzeba będzie przestawić malucha na specjalne preparaty zastępujące mleko.

Pomoc dla maluszka

Jeśli nie uda Ci się zapobiec kolce, musisz pomoc w jakiś sposób cierpiącemu dziecku. Oto kilka praktycznych rad, które być może pomogą Tobie w rozwiązaniu problemu kolki:

1. Spokój

2. Masaż brzuszka przez ciepłą pieluszkę tetrową zgodnie z ruchem wskazówek zegara

3. Delikatne przyciskanie zgiętych w kolanach nóżek do brzuszka

4. Ciepła kąpiel i położony na brzuszek cieplutki ręcznik

5. Masowanie brzuszka butelka z ciepłą woda

6. Położenie rozebranego maleństwa na gołym brzuchu mamy ,tak by mogła ona głęboko oddychać, masując tym samym lekko brzuszek dziecka

7. Kierowanie ciepłego strumienia powietrza pochodzącego z suszarki do włosów na brzuszek maluszka

8. Poduszka wypełniona ziarenkami gorczycy podgrzana w kuchence mikrofalowej, a następnie przyłożona przez pieluszkę do brzuszka dziecka

10. Termofor wypełniony ciepłą wodą położony na bolący brzuszek

11. Na pierwszym miejscu- konsultacja problemu z pediatrą

Na pomoc mamie

Dla dziecka kolka oznacza cierpienie i ból, a dla mamy nerwy i nieprzespane noce. Żebyś mogła pomoc swojemu dziecku, najpierw musisz pomoc sobie. Przede wszystkim postaraj się być spokojna. Maleństwo doskonale i szybko wyczuwa twój nastrój. Jeśli ty jesteś podenerwowana ,ono także jest niespokojne. Gdy jesteś bardzo rozdrażniona, roztrzęsiona zaparz sobie herbatkę z melisy albo napij się roztworu melisy. Jeśli czujesz, że nie możesz dalej słuchać rozdzierającego płaczu, zostaw malucha na godzinkę z tata lub z innym członkiem rodziny. Nie wstydź się poprosić o pomoc. W tym czasie zrób coś dla siebie. Idź na spacer, zakupy, fryzjera. Nie miej wyrzutów sumienia, maluchowi nie dzieje się krzywda. Zregeneruj swoje siły. Daj spokój z porządkami i robieniem obiadu z trzech dań. Kiedy tylko możesz odsypiaj nieprzespane noce. Na czas karmień dziecka kładź się z nim wygodnie w łóżku. Maluszek niech sobie ssie, a ty zamknij oczy i odpoczywaj.

Możesz również polubić…