Karmienie piersią jest najlepszym sposobem karmienia niemowląt. Cokolwiek sprawiło, ze znalazłaś się w sytuacji, w której musiałaś dokonać wyboru Pierś kontra Butelka pamiętaj, że to nie rodzaj pokarmu podawanemu dziecku decyduje o tym, jaką jesteś matką, i w jakim stopniu kochasz swoje dziecko. Można podać dziecku butelkę z taką samą miłością i czułością jak pierś. Rodzaj podawanego mleka, czy to kobiecego czy modyfikowanego, nie kształtuje Cię jako matki, nie klasyfikuje Twoich uczuć do dziecka jako mniejszych, mniej intensywnych.
Jakiekolwiek były przyczyny podjęcia przez Ciebie takiej decyzji, stało się! Twoje dziecko pije mleko modyfikowane, a Ty kochasz je ciągle tak samo i ono to czuje.
Jaki rodzaj mleka modyfikowanego wybrać?
Sklepowe i apteczne półki aż uginają się od rodzajów mleka modyfikowanego. Mieszanki różnią się od siebie smakiem, zawartością laktozy lub jej zastępników (mleka dla niemowląt z alergią na białko mleka krowiego nie zawierają laktozy; inne mają zmniejszoną zawartość laktozy, jeszcze inne opierają się na soi), sposobem i długością przechowywania (przeważnie 3 tygodnie po otwarciu puszki, niektóre już przygotowane mieszanki można trzymać w lodówce do 24 godzin), opakowaniem (kartonik/puszka), ilością proszku w opakowaniu (np. 425g), specjalnymi właściwościami (HA- hypoalergiczne, AR-antyreflux), i naturalnie ceną. Jakikolwiek rodzaj mleka wybierzemy, obserwujmy reakcję dziecka na jego podanie (wysypka, podejrzane plamy na skórze, obserwujmy stolce, ilość gazów, brzuszek). Naszą decyzję skonsultujmy z lekarzem, który najlepiej doradzi jakie mleko (prócz mleka matki oczywiście) jest najlepsze dla małego smakosza.
Akcesoria przydatne do karmienia mlekiem modyfikowanym
- butelki, o różnej pojemności. Te mniejsze przydadzą się do herbatki, większe do mleka. Do wyboru butelki szklane i plastikowe z odpowiednimi podziałkami, aby ułatwić odmierzanie wody. Miarka do odmierzania proszku mleka znajduje się w opakowaniu mleka.
- Smoczki. Do wyboru silikonowe i lateksowe, o różnych przepływach (wolniejsze/szybsze = mleko leci wolniej w mniejszej ilości/mleko leci szybciej w większej ilości). Smoczki te nie są jednorazowe, jednak dość szybko się niszczą, i co jakiś czas musimy wymieniać je na nowe.
- Sterylizator elektryczny parowy lub sterylizator do kuchenki mikrofalowej dzięki tym urządzeniom oszczędzamy czas, prąd (gaz) i wodę, które normalnie poświęcilibyśmy na wygotowywanie butelek i smoczków. Sterylizator do mikrofali zajmuje niewiele miejsca. Sterylizator elektryczny ma estetyczną obudowę. Urządzenia łatwe w obsłudze, ułatwiające życie młodym rodzicom.
- Podgrzewacz do butelek utrzymuje i podgrzewa mleko do odpowiedniej temperatury w około 4 minuty.
- Stojak na butelki i smoczki swoista przechowalnia dla mokrych butelek. Butelki nie zajmują miejsca gdzieś na blacie kuchennym czy szafce, lecz stoją czyste i posortowane w butelkowej suszarce.
- Szczotki do mycia butelek i smoczków specjalnie wyprofilowane, o odpowiedniej wielkości szczoteczki pozwalają dotrzeć w każdy zakamarek butelki i smoczka. Niektóre szczotki zakończone są małą gąbką idealnie czyszczącą powierzchnię wnętrza butelki.
Jeśli brak sterylizatora:
- Butelki trzeba gotować przed każdym użyciem przynajmniej 5 minut gotowania. Zanim podamy maluszkowi mleczny posiłek, czysta wygotowana butelka musi być już gotowa. Dla starszych dzieci butelki wystarczy sparzyć wrzątkiem. Takie same procedury dotyczą smoczków.
Jeśli brak podgrzewacza:
- Przede wszystkim spróbuj zrobić tak, by przegotowana woda miała już odpowiednią temperaturę, a więc niech czajnik posłuży Ci za podgrzewacz. Mleko powinno być ciepłe. Zanim podasz dziecku mleko sprawdź jego temperaturę, wylewając odrobinę płynu na wewnętrzną część dłoni tuż nad nadgarstkiem. Jeśli czujemy ciepło to mleko ma właściwą temperaturę.
- Przygotowaną już mieszankę (proszek rozpuszczony w wodzie) wstaw do miski z dosyć ciepłą wodą. Mleko przejmie temperaturę wody w misce.
Jeśli brak stojaka:
- trzymaj butelki w zamkniętym sterylizatorze wtedy dłużej utrzymają swą sterylność.
Jak często karmimy?
Karmimy na żądanie, jeśli dziecko domaga się pokarmu, czemu go mu odmawiać? Trzeba pamiętać, że mleko modyfikowane trawi się dłużej niż mleko matki. Ponadto, na każdym opakowaniu mleka znajdują się informacje dotyczące zalecanej ilości podawanego mleka w danym wieku dziecka, i ilości posiłków. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.
Gdy karmisz dziecko butelką pamiętaj:
- przed dotykaniem butelek i smoczków i przygotowywaniem mleka dokładnie umyj ręce mydłem i ciepłą wodą
- dokładnie rozpuszczaj proszek mleka modyfikowanego w wodzie potrząsając mocno butelką
- nie podawaj dziecku mleka z używanej butelki dziecko nie wypiło mleka za pierwszym razem, odstało kilka godzin w tej samej butelce. Do butelki na pewno dostała się ślina dziecka, w płynie mnożą się bakterie. Lepiej wylać takie mleko
- Zawsze przestrzegaj zaleceń producentów mleka odnośnie przechowywania produktu
- Zawsze przestrzegaj czasu ważności do spożycia w przypadku mlek, które mogą być przechowywane do 24 godzin w lodówce
- Nie trzymaj ani proszku, ani przygotowanej mieszanki długo na ostrym słońcu
- Przestrzegaj wskazówek odnośnie przygotowywania mleka- podana na opakowaniu mieszanki ilość miarek proszku na ilość wody
- Nie rozpuszczaj proszku we wrzątku
Do kiedy sterylizować:
- łyżeczki, miski, i inne sterylizujemy do 6 miesiąca życia dziecka. Butelki i smoczki na mleko do 1 roku.