Hortensja trująca dla dzieci
Inne

Czy hortensja jest trująca dla dzieci?

Hortensja to najbardziej popularna roślina ogrodowa. Ostatnie lata wyniosły ją na szczyt popularności wśród miłośników ukwieconej zieleni. Jest z powodzeniem wykorzystywana także do nasadzeń w donicach na balkonach i tarasach. Piękne duże kwiaty przyciągają wzrok i każdy chce mieć w swoim bezpośrednim otoczeniu tak obicie kwitnące krzewy. Czy jednak hortensja sprawdzi się gdy mieszkają z nami małe dzieci?

Wymagania hortensji

Hortensja ogrodowa to królowa półcienia i cienia. Nie potrzebuje dużo słońca, a w ostrym słońcu wręcz nie będzie rosła i kwitła. Swoje piękno pokazuje tam, gdzie ostre palące słońce nie dociera. Lubi glebę kwaśną. Niestety lubi też przemarzać, a że kwitnie na zeszłorocznych pąkach to często przymrozki uszkadzają jej pąki, przez co roślina nie kwitnie. Będzie wtedy bujnym zielonym krzewem ale bez kwiatów. Hortensja lubi też wodę. To nie jest roślina, która łatwo znosi jej brak i upały. Wystarczy jeden dzień by jej kwiatostany zwiędły, i niepodlana już nie podniesie się z tego stanu. Delikatne kwiaty uschną. Z kolei hortensja bukietowa kocha słońce i w słońcu pokazuje swoje prawdziwe piękno. Jest rośliną łatwiejszą w uprawie niż hortensja ogrodowa bo kwitnie na pędach tegorocznych, a więc mrozy nie uszkodzą zawiązków pąków. Różne są też zasady przycinania obu rodzajów hortensji. W przypadku hortensji ogrodowej przycinamy same przekwitłe uschnięte kwiatostany. Można zostawić je na zimę na krzewie bo uschnięte kwiaty także zdobią ogród gdyż zachowują kształt. Natomiast, w przypadku hortensji bukietowej tniemy krzew wiosną formując go jak chcemy.

Hortensja ogrodowa

Hortensja i dzieci

Hortensja jest rośliną trującą i lepiej nie sadzić jej tam, gdzie są małe dzieci. Wystarczy chwila nieuwagi, dosłownie moment i nieszczęście gotowe. Lepiej zapobiegać niż w panice szukać pomocy. Maluchy poznają świat wszystkimi zmysłami i mogą chcieć spróbować okazale wyglądających kwiatów. Nie warto ryzykować zdrowiem i życiem dziecka w imię modnej rośliny. Jeśli jednak w naszym ogrodzie rosną już hortensje warto uczulić malucha jakie zagrożenia niosą i wytłumaczyć, że nie wolno ich próbować, smakować, zjadać. Przede wszystkim, dzieci trzeba pilnować, gdy bawią się w pobliżu trujących roślin. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy problemów należy szybko skontaktować się z lekarzem i szukać profesjonalnej pomocy medycznej.

Hortensja bukietowa

Możesz również polubić…