Karmienie piersią Pielęgnacja mamy

SOS dla popękanych brodawek

Popękane bolące brodawki to częsta przypadłość pierwszych dni po porodzie a czasem i tygodni. Nie możemy zapobiec jej powstawaniu, ale możemy złagodzić ból i pomóc przy gojeniu małych ranek.

Co może pomóc w przypadku popękanych brodawek?

Wietrzenie – stały dostęp świeżego powietrza to najlepsze lekarstwo na popękane brodawki. Często wietrzone brodawki goją się szybciej. Jednak pamiętajmy by nie przesadzić i np. nie przeziębić piersi. Gdy zdecydujemy się chodzić bez stanika, unikajmy przeciągów, gwałtownych zmian temperatury.

Smarowanie własnym mlekiem – zbolałe brodawki posmaruj własnym mlekiem lekko masując, rób to jak najczęściej.

Maści – specjalne maści przyspieszają gojenie. Niektórych maści nie trzeba nawet zmywać z piersi przystawiając dziecko na kolejny posiłek. Przeczytaj ulotkę maści zanim użyjesz produktu na brodawkach.

Umiar w myciu piersi – po każdym karmieniu nie biegnijmy do łazienki i nie szorujmy piersi gąbką z mydłem. Częste mycie podrażnia bolące miejsca, wysusza skórę, zmywa naturalne substancje ochronne skóry, nie daje szansy na wnikniecie zastosowanej maści. Higiena TAK! – ale z umiarem.

Silikonowe muszle ochronne – niezwykle praktyczne nakładki na piersi, gwarantujące dostęp powietrza do brodawki, nie podrażniające sutka. Nadmiar mleka spływa do muszli, tak więc płyn nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Nadmiar mleka wylewa się do umywalki, płucze się pod bieżącą wodą i w miarę konieczności sterylizuje.

Wkładki laktacyjne – jeśli używasz jednorazowych wkładek laktacyjnych, często je wymieniaj, tak by mokry materiał nie miał bezpośredniego kontaktu z popękaną brodawką. Poza tym, ciepłe wilgotne miejsce stanowi idealną pożywkę dla bakterii. Postaraj się więc aby wkładka była zawsze czysta i sucha.

Popraw technikę przystawiania dziecka do piersi – dziecko prawidłowo chwytające całą brodawkę nie powinno zgryzać sutków. Poproś o pomoc doradcę laktacyjnego. Możesz zgłosić się do poradni laktacyjnej lub zamówić prywatna wizytę doradcy laktacyjnego do domu.

Kapturki silikonowe – jeśli bardzo boli, a powyższe sposoby nie pomagają, spróbuj karmić przez jakiś czas przez kapturki silikonowe. W ten sposób dasz odetchnąć brodawce, miniaturowe ranki zagoją się, a dziecko nie odzwyczai się od piersi. Kapturki silikonowe za każdym razem wyparz lub poddaj sterylizacji.

Kieliszek do karmienia – jeśli brodawki są w opłakanym stanie, możesz odciągnąć mleko i spróbować podać je dziecku przez specjalny plastikowy kieliszek z dzióbkiem. W ten sposób dziecko nie odzwyczai się od piersi. Karmienie kieliszkiem jest niezwykle trudne. Dziecko podczas karmienia musi być ułożone jak najbardziej pionowo, a łyki nie mogą być zbyt duże- wszystko po to, by uniknąć zakrztuszenia się. Karmienie kieliszkiem do karmienia jest tylko tymczasowym rozwiązaniem. Gdy tylko brodawki podgoją się, łatwo wrócić do karmienia prosto z piersi.

Laktator – równie tymczasowym rozwiązaniem jest odciąganie mleka z chorej piersi i podawanie go z butelki. UWAGA! Dziecko inaczej chwyta pierś, a inaczej smoczek butelki. Możliwe, że maluch po okresie z butelką będzie źle chwytał pierś. Dziecko inaczej ustawia usta na piersi (wywija wargi – przypomina pyszczek ryby, chwyta całą brodawkę), a inaczej na butelce (smoczek chwyta płycej, nie wkłada tyle energii w ssanie, mleko łatwiej leci). Do wyboru mamy laktatory ręczne lub elektryczne.

Co powinno niepokoić

Tkliwość brodawek jest normalna w pierwszych dniach po porodzie, ale ból nigdy nie jest normalnym objawem, a szczególnie po pierwszym tygodniu, i prawie zawsze ma to związek z niewłaściwym łapaniem piersi. Jeśli dziecko dobrze łapie, sutek i brodawka są na tyle głęboko w buzi dziecka, że nie ma możliwości bólu. Przyczyną może być także grzybica piersi (z diagnozowaniem tego drugiego lekarze mają spore problemy). Często jest tak, że dziewczyny smarują, leczą, a i tak problem powraca. Wskazana jest porada u doradcy laktacyjnego. W przeciwnym wypadku smarowanie nic nie da. Piersi dalej bolą, a kobiety rezygnują i przestają karmić. Tymczasem przyczyną może być właśnie grzybica piersi!!

Wszelkie wątpliwości, objawy, problemy skonsultuj zawsze z lekarzem.

Możesz również polubić…