trujące kwiaty domowe
Inne

Niebezpieczne kwiaty

Od kilku lat na naszym rynku możemy znaleźć coraz to nowsze gatunki kwiatów. Coraz bardziej egzotyczne, są niezwykłą ozdobą naszych wnętrz i ogrodów. Kupując zastanówmy się, czy piękny okaz nie będzie bardzo niebezpiecznym kusicielem dla naszych maluchów. Niestety jak to bywa w przyrodzie, co piękne kusi. Tak samo w domu musimy uważać na nasze dzieci, które rośliny kuszą swoimi pięknymi liśćmi, kwiatami, i co gorsze owocami. Powiedzmy sobie wprost. Kwiaty to nie zabawka. Nieważne czy trujące, czy nie. Dzieci nie powinni się nimi bawić. Nie pozbywajmy się jednak kwiatów.

Bezpieczeństwo w domu

Spróbujmy zminimalizować niebezpieczeństwo przez postawienie domowych kwiatów (lecz także i ziemi, nawozów i innych środków ochrony roślin) na górnych półkach, tak, żeby maluch nie mógł ich dosięgnąć. Czasami w przypadku dużych okazów jest to niemożliwe, dlatego też należy pilnować najmłodsze dzieci przy zabawie, i od samego początku tłumaczyć i powtarzać, że kwiatów nie można dotykać. Starsze dzieci uczmy, że kwiatów nie wkładamy do buzi, a najlepiej w ogóle nie dotykamy. Sami dawajmy przykład dzieciom przy okazji pielęgnacji wkładajmy gumowe rękawiczki, i powtarzajmy, że kwiaty są niebezpieczne (nawet jeśli nie są trujące). Przy bardziej upartych młodych botanikach nieuniknione będzie pozbycie się kwiatów, lub chociażby „pożyczenie” ich na jakiś czas znajomym lub rodzinie. Identycznie postępujmy przy roślinach ogrodowych. Nie pozwólmy najmłodszym dzieciom na samowolne zrywanie kwiatów i owoców.

Nie tylko uczulenia…

Niektóre z gatunków mogą powodować uczulenia, a spożyte doprowadzić do zatruć, których objawami w najlepszym przypadku są nudności, bóle brzucha, czy biegunka. Jeszcze inne są bardzo trujące (mają trujący sok, kwiaty, owoce). Te mogą doprowadzić do silnych zatruć i pobytu malucha w szpitalu. Jeszcze inne maja ostre liście, które mogą spowodować ciężko gojące się ranki (palmy), a inne mogą poważnie zranić (kaktusy, róże).

Domowe rośliny trujące:

Bardzo niebezpieczne są rośliny zawierające tzw.glikozydy nasercowe, mogące spowodować zaburzenia rytmu serca (przyspieszenie lub zwolnienie albo nierówne bicie serca). Do takich roślin należy min. oleander (jego kwiaty, pędy i liście). Z typowych objawów spożycia: biegunka, wymioty i nudności. Przy słabej odporności organizmu i przy dużej ilości zjedzonej rośliny zatrucie może być śmiertelne!!!

Rośliny wilczomleczowate, anglezy– do nich należy gwiazda betlejemska czyli poinsecja (Euphorbia pulcherrima) i korona cierniowa (Pachypodium) oraz bliski ich krewny kroton (Codiaeum variegatum) – już niewielkie ilości spożytego soku tych roślin powodują wysypki na skórze, gwałtowne biegunki i podrażnienie nerek.

Sok difenbachii (Dieffenbachia) zawierający szczawiany wapnia jest silnie trujący. Powoduje on pieczenie warg i języka, obrzmienie jamy ustnej i gardła (może doprowadzić do problemów z oddychaniem!!!) oraz łzawienie oczu w razie potarcia sokiem.

Inne rośliny zawierające szczawian wapnia to: anturium (Anthurium scherzerianum), filodendron (Philodendron), kaladium (Caladium), monstera (Monstera), scindapsus, czyli rafidofora (Raphidophora lub Scindapsus aureus), skrzydłokwiat (Spathiphyllum), syngonium, czyli zroślicha (Syngonium).

W razie spożycia którejś z tych roślin natychmiast skonsultujmy się z lekarzem!!!

Rośliny, które są trujące nawet w małych dawkach to: bluszcz (Hedera), naparstnica, cebulki hiacynta (Hyacinthus)- liście i kwiaty w większych dawkach, hortensja (Hydrangea), łodyga i kłącza kosaćca (Irys).

Inne rośliny zawierające niebezpieczne substancje: azalia (Rhododendron simsii), bilbergia (Billbergia), jakobinia (Jacobinia), klerodendron (Clerodendrum), kliwra (Clivia), pisonia, syningia (Sinningia) , hoja (Hoya), pokrzywowiec (Acalypha) i inne rośliny z rodziny toinowatych (m.in. Allamanda, Carrissia, Catharanthus, Dipladenia), figowce (figa i fikus), oraz bulwy cyklamenu perskiego czyli fiołka alpejskiego (Cyklamen persium). Spożycie którejś z tych roślin powoduje zatrucia z następującymi objawami: bóle głowy, nudności, biegunka. W takich przypadkach również należy skontaktować się z lekarzem. Zwróćmy szczególna uwagę na rośliny z kolorowymi owocami, np. Psianka, (Solanum pseudocapsicastrum) – roślina podobna do papryki ozdobnej, ma bardzo trujące owoce. Po zjedzeniu owoców psianki mogą wystąpić zaburzenia żołądka, na szczęście nie są one śmiertelnie trujące. Zwykła papryka ozdobna (Capsicum) ma owoce jadalne, ale bardzo piekące.

Rośliny domowe mogące powodować uczulenia:

O silnym zapachu: pelargonia (Pelargoniom), begonia pachnąca (Begonia) , bertolonia, hiacynt (Hyacinthus).

Z włochatymi liśćmi: bertolonia, begonia, lipka (Sparzania africana), czy nawet fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha).

Niebezpieczne rośliny ogrodowe:

Azalia (Rhododendron), kaladium (Caladium), narcyz (Narcissus) – także cebulki, bluszcz (Hedera), hiacynt (Hyacinthus) –liście i kwiaty w większych dawkach, hortensja (Hydrangea), łodyga i kłącza irysa czyli kosaćca (Irys), konwalie, śnieguliczka biała, nasiona i liście cisu japońskiego, ostróżka polna, wawrzyn, nasiona powoju, oleander, ligustr, liście rabarbaru, groszek pachnący (zwłaszcza nasiona), liście krzaków pomidorów i innych roślin psiankowatych (min. lulek czarny, bieluń, petunia, papryka i ziemniaki), strąki wistarii, cisy, ostrokrzew, jemioła, złotokap (podobno spożycie 10 nasion tego drzewa jest śmiertelną dawką), poiscencja, bez czarny, prymula.

Co robić, gdy dziecko zjadło kawałek trującego kwiata?

Przede wszystkim nie panikować. Dziecko może się przestraszyć i połknąć to, co trafiło do buźki. Gdy dziecko już zjadło kawałek rośliny, należy doprowadzić do wymiotów. W przypadku, gdy dziecko tylko wzięło kawałek rośliny do ust należy to usunąć oraz przepłukać jamę ustną. Po tych czynnościach najlepiej zadzwonić do lekarza, czy nawet na pogotowie i zapytać się, co dalej robić. Gdy dziecko ma już nudności, zawroty głowy, bóle brzucha, jest apatyczne może to oznaczać, że trucizna zaczęła się wchłaniać i należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub do szpitala. Wychodząc z domu spiszmy z doniczki nazwę rośliny!!! Gdy dziecko ma problemy z oddychaniem dzwonimy na pogotowie. Numer telefonu 112!!!

Źródło: Burda, Piotr R. (2003). Piękne lecz jadowite. Online. Dostępny: http://www2.gazeta.pl/czasopisma/1,42454,1609700.html 16 października 2003 Rośliny trujące – piękne i niebezpieczne. (2003). Online. Dostępny: http://www2.gazeta.pl/edziecko/1,42709,1323720.html 16 października 2003

Możesz również polubić…