Zwierzaki w domu
Dziecięce sprawy

Po co dziecku pies lub kot

Zjęcie kota pochodzi z serwisu kotipies.net.pl

„Mamo, Tato, ja chcę psa”, „Mamo, Tato kup mi kotka” – większość rodziców w końcu słyszy którąś z wersji tej prośby, jaką małe dzieci często zamęczają rodziców.

Czy kupno psa dla dziecka to dobry pomysł? Czy maluch zaprzyjaźni się z kotem?

Obowiązki wobec zwierząt

Posiadanie psa lub kota wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale także z obowiązkami takimi jak sprzątanie po pupilach: sprzątanie kuwety, zbieranie psich odchodów do worków podczas spacerów, wyprowadzanie na spacer, przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych takich jak czesanie, ścinanie sierści, obcinanie pazurków, czy chociażby wizyty u weterynarza (cykliczne odrobaczanie, szczepienia ochronne, sprawdzanie stanu uzębienia, podawanie środków przeciwko pchłom i kleszczom to tylko niektóre z powodów wizyt w gabinecie weterynaryjnym).  Dziecko samo nie udźwignie takich obowiązków, ale z naszą pomocą oprócz pięknej przyjaźni może otrzymać prawdziwą lekcję odpowiedzialności. Oto bowiem w jego ręce powierza się istotę słabszą, zależną od człowieka. Pies nie powie, że chce iść na spacer. To dziecko musi nauczyć się odczytywać sygnały jakie daje zwierzę i wiedzieć, że pies potrzebuje regularnych spacerów, i to nie tylko by załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, ale także by otrzymać porcję zdrowego ruchu.

Dziecko musi sprawdzić, czy pies ma w misce czystą wodę. Na niego spadnie odpowiedzialność napełnienia kociej miski. Maluch wie z własnego doświadczenia, że pusty brzuszek to nic przyjemnego i chętnie będzie karmił pupila. Wraz z psem także i dziecko podczas spaceru otrzyma dawkę ruchu i oderwie się od gier i komputera.

Pies nie sprzątnie po sobie odchodów. Dziecko sprzątające odchody po swoim pupilu wie, że nikt nie lubi wdeptywać w psie kupy i chętnie zabierze psie podarunki w woreczku i wrzuci do śmietnika.

Korzyści z posiadania zwierzaka

Dziecko nauczy się, że zwierzęta należy szanować, traktować je tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani – z szacunkiem. Mądry rodzic wskaże dziecku drogę, określi granice. Kota nie można ciągnąć za ogon, a smycz nie służy do ciągania za szyję psa.

Pies lub kot dają dziecku bezinteresowną miłość i przyjaźń. Nikt tak nie macha ogonem na widok dziecka jak ukochany pies. Nikt tak nie ociera się o nogi jak kot.

Kot jest zwierzęciem łatwiejszym w utrzymaniu, ale jednak słabiej wchodzącym w relacje z ludźmi. Lubi chodzić swoimi drogami i pobyć trochę w samotności. Nie lubi przytulania na siłę i nadmiernego głaskania. Możemy zostawić go na dłużej samego w domu i nie obrazi się za to. Nie trzeba wyprowadzać go na spacer. Wystarczy posprzątać kuwetę i nakarmić z miłością i rozsądkiem.

Cokolwiek zdecydujemy w sprawie posiadania zwierzaka w domu, trzeba bezwzględnie pamiętać, że zwierzę to nie przedmiot i nie może być chwilową zabawką. Kupno psa czy kota to decyzja na wiele lat, które pupil spędzi z nami. Jeśli nie jesteśmy pewni czy będziemy w stanie sprostać obowiązkom jakie niesie ze sobą posiadanie zwierzaka, lepiej nie decydować się na zakup zwierzaka do domu.

Możesz również polubić…