Czytanie dzieciom
Niemowlęcy codziennik

Dlaczego warto czytać małym dzieciom

Rodzice wykazują się niezwykłą kreatywnością by pomóc maluchowi zasnąć. Z pomocą przychodzą im książki dla dzieci wypełnione po brzegi wspaniałymi przygodami, kolorowymi opisami, wesołymi zdarzeniami. Dziecko ułożone wygodnie do snu w swoim łóżeczku, ubrane do snu w ukochaną wygodną piżamkę dziecięcą z przyjemnością słucha miarowego głosu Mamy, Taty, Babci czy Dziadka, który przekazuje intrygujące treści. Czytając dzieciom książki chociaż przez 20 minut dziennie rozwijamy ich wyobraźnię, pobudzamy rozwój dziecka.

Co daje nam czytanie?

Telewizja podaje gotowe obrazy, dziecko nie musi sobie stworzyć tych obrazów w wyobraźni, ktoś już namalował je za dziecko. Tymczasem słuchanie Mamy czytającej tekst o księżniczce w wielkim zamku zmusza malucha to namalowania oczami wyobraźni tego zamku, wykreowania postaci księżniczki. Maluch wyobraża sobie w co ubrana jest księżniczka, jaką sukienkę ma na sobie, czy nosi koronę, jakiego koloru są jej włosy. Przeniesione w bajkowy świat dziecko szybciej wyciszy się, uspokoi i zaśnie. Poznaje struktury językowe, uczy się nowych słów.

Rozwijanie zasobu słownictwa

Czytanie to świetny moment by wytłumaczyć dziecku na przykład znaczenie przysłów, powiedzonek, zachowań w niektórych sytuacjach. Książka staje się pretekstem do rozmowy, kluczem do wielu zagadnień nieznanych dotąd dziecku.

Czytajmy dziecku codziennie przed snem chociaż przez 20 minut, a przyczynimy się do rozwoju naszej pociechy.

Możesz również polubić…