Wyprawka dla noworodka
Niemowlęcy codziennik

Wyprawka dla noworodka

Zanim przyjdzie na świat nasze długo wyczekiwane dziecko, warto zadbać o swój spokój w okresie tuż po porodzie i skompletować całą potrzebną wyprawkę dla dziecka i siebie. Czyż nie lepiej spędzić czas po porodzie wraz z własną córeczką, synkiem, niż biegać nerwowo po sklepach, czy wysyłać niekoniecznie świadomego małżonka po potrzebne rzeczy? Zabobony, przesądy niech nie będą nam przewodnikiem w okresie ciąży, lecz rozsądek i logika. Cóż bowiem zmieni fakt, że kupimy wózek i łóżeczko przed porodem, oprócz tego, że oszczędzi nam stresu i zaoszczędzi drogocenny czas, który można przeznaczyć na czułe tulenie dziecka do serca, zabawę czy odpoczynek.

Daj sobie czas na przygotowania

Ciąża może być świetnym, niepowtarzalnym czasem poświęconym na przemyślane, konkretne zakupy dające nam przedsmak macierzyństwa. Czemu odmawiać sobie przyjemności, jaką jest kupienie śpioszków, czy maleńkich bucików dla dzidziusia, które i tak w końcu trzeba będzie kupić. Niech ubranka dla dzieci czekają na moment narodzin. Niezależnie od tego, jak czasowo rozłożymy sobie zakupy, warto przejrzeć poniższą sprawdzoną listę rzeczy potrzebnych dla dzidziusia.

Lista wyprawkowa

1. Łóżeczko – podstawowy mebel w pokoju lub kąciku każdego malucha. Kącik do spania i zabawy. Użyteczny do około 3 roku życia malca, warto więc dobrze wybrać. Rynek zapełnił się różnymi modelami, kolorami łóżeczek, a nawet rozmiarami. Standardowy rozmiar 120cmx60cm jest najbardziej popularny i chyba najczęściej wybierany przez rodziców, bo łatwo dobrać do niego pościel dostępną w tym rozmiarze niemalże w każdym sklepie. Mniejszy rozmiar do mieszkań o ograniczonej przestrzeni proponuje nam Ikea  np. 60cmx113cmx80cm, 62cmx115cmx92cm, i tam tez możemy dobrać odpowiedniego rozmiaru pościel, materacyk etc. Mamy też do wyboru łóżeczka na zdejmowanych biegunach. Kołyski używamy w początkowym okresie życia malucha, a potem zdejmujemy bieguny i cieszymy się funkcjonalnością wybranego łóżeczka. Producenci oferują także modele z szufladą na pościel i drobiazgi. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, które proponuje nam wykorzystanie i tak nieużywanego miejsca. Szuflada jest zwykle zakryta dyktą od góry, a więc rzeczy w schowku nie są narażone na ciągłe osiadanie kurzu. Każde łóżeczko ma trzy wyjmowane szczebelki, które wyjęte posłużą starszemu dziecku za wyjście. Przeważnie ma też trzy poziomy. Najwyższy dla noworodka, a także dla wygody zmęczonych rodziców, żeby nie musieli zbyt bardzo się schylać. Drugi poziom przeznaczony jest na okres przejściowy, kiedy to maluch staje się ruchliwy. Natomiast trzeci najniższy poziom jest idealny dla dziecka już siedzącego, próbującego wstawać chwytając się szczebli. Poziomy to gwarancja bezpieczeństwa szkraba. Obniżają się wraz z rozwojem malucha, uniemożliwiając mu wydostanie się/wypadniecie z łóżeczka.

2. Materacyk – dobrany rozmiarem do łóżeczka. Do wyboru: piankowe, gryczane, kokosowe, gryczano-kokosowe. Im twardszy materac, tym lepszy dla kręgosłupa malucha. Prawie wszystkie materace są pokryte materiałową poszewką, którą można zdjąć i uprać. Samych materaców prać nie wolno, jedynie w przypadku materaca piankowego można pokusić się o czyszczenie. Kolor jest całkowicie bez znaczenia, bo materac i tak zawsze schowany jest w prześcieradle, a więc niewidoczny.

3. Pościel – kołderka, poduszka (na później), zestaw poszewek x2. Popularne są pościele ze sztucznymi wkładami hypoalergicznymi. Pościel taką można prać w pralce w niższych temperaturach. Uwaga: pierze może uczulać! Dwa zestawy poszewek zagwarantują nam spokój w razie małej wpadki. Brudny zestaw wrzucamy do pralki, a czysty mamy już gotowy do założenia. Wybierajmy naturalne, bawełniane tkaniny. Przed zakupem sprawdźmy metkę. Dobrze byłoby, gdyby poszewki można było prać w temperaturze prania ubranek i innych rzeczy, by oszczędzić na wspólnym praniu. 40°, 60°C to najczęściej spotykana temperatura prania ubranek dziecięcych. Kilkumiesięczny niemowlak zwraca też uwagę na wzory na pościeli. Z pewnością zainteresują go kolorowe misie, skaczące baranki. Sklepy aż mienią się od wzorów i kolorów. Kupując pościel wykonaną z kory, unikniemy prasowania i zaoszczędzimy czas. Gładkie, a zarazem milsze w dotyku tkaniny wymagają prasowania. Dobrze sprawdza się też przyjemna, ciepła flanela, jednak ciężko jest dostać poszewki wykonane z tego materiału.
Zamiast kołderki możemy nabyć wygodny śpiworek do spania, rozpinany, praktyczny dla dziecka i rodziców, którzy zawsze będą mieli pewność, że maluch nie rozkopie się. Śpiworki są dostępne w wersji zimowej, z grubszego materiału, i cieńsze w sam raz na lato.

4. Prześcieradła do łóżeczka dziecięcego – x2 na zmianę. Często okazuje się, że pieluszka nie wytrzymała i prześcieradło trzeba zmienić, warto więc mieć zapas pod ręką. Prześcieradło najlepiej bawełniane/frotte na gumce. Dokładnie opasuje ono materac, a maluch nie jest w stanie skłębić/sfałdować materiału. Prześcieradła frotte nie trzeba prasować, po upraniu i wyschnięciu jest ono do razu gotowe do użycia.

5. Podkład ceratkowy pod prześcieradło – ważny jest tu rozmiar ceratki, musi być ona nieco szersza niż materac, inaczej sfałduje się pod pupą dziecka, tworząc niepotrzebną nierówność, i tracąc swoją ochronną funkcję. Ceratka zapobiega zmoczeniu materaca. Szerszą ceratkę podwijamy pod materacyk i zabezpieczamy prześcieradłem z gumką. Gumka trzyma w miejscu ceratkę i zapobiegania jej przesuwaniu. Idealnym wymiarem byłby wymiar 70/80cmx120cm. Takie ceratki są do dostania w sklepach, jednak trzeba się trochę nachodzić za odpowiednim wymiarem.

6. Becik dla dzieci – do kupienia rożki miękkie z wkładem hypoalergicznym, a także usztywniane rożki, zapinane na rzepy lub wiązane. Rożek z takim wkładem można prać w pralce. Rożek używany jest na samym początku, kiedy noworodek potrzebuje ciepła. Niektóre mamy zawijają maluszka w rożek do snu, by czuł się on opatulony z każdej strony (jakby przytulany), a więc bezpieczny. Inne mamy czują się pewniej karmiąc dziecko w rożku, który stanowi pewnie usztywnienie, podstawę, a więc łatwiej i bezpieczniej jest dzieckiem manewrować. Potem rożek może przydać się jako kołderka, wyściełanie wózka głębokiego.

7. Kocyki – miękki, z naturalnych surowców, ciepły polarowy, łatwy do prania, odpowiedniej wielkości. Kocyk przyda się do wózka, a także w domu, gdy kołderka stanie się zbyt ciepłym okryciem, np. późniejsza wiosną.

8. Pieluszki tetrowe – pieluszki tetrowe przydają się w różnych sytuacjach. Zdarza się, że maluchy ulewają. Warto wtedy mieć na ramieniu zarzuconą pieluszkę tetrową by szybko zareagować. Pieluszką wycieramy dziecku buzię, a jednocześnie chronimy ubranie. Tetrowe pieluszki zabieramy na każdą wizytę w przychodni, szpitalu. Lekarz pediatra poprosi nas o położenie tetry na wagę, na stolik do badania dziecka. Tetrę zabieramy też ze sobą, gdy wybieramy się w gości. Zawsze łatwiej na rozłożonej pieluszce tetrowej przebrać maluszka, zmienić pieluszkę. Mamy dzieci dużo ulewających będą musiały zaopatrzyć się w większą ilość tetry tzn. około 40 sztuk.

9. Pieluszki flanelowe – gładsze, grubsze, lepszej jakości niż tetra. Pieluszek flanelowych możemy używać zamiast tetry. Możemy też wyłożyć nią chłodny ceratkowy przewijak, lub zastąpić noworodkowi poduszkę, a także wyściełać rożek. Flanela jest droższa niż tetra. Dostępna biała, jak również w kolorowe wzory.

10. Wanienka – sklepy oferują nam różne rozmiary wanienek, począwszy od takich, które zmieszczą się w przestrzennej willi, a skończywszy na mniejszych przeznaczonych do małych mieszkań w blokach. Wanienki mają prostą konstrukcję, różnią się od siebie jedynie obecnością specjalnych wgłębień na mydło czy myjkę. Im większą wanienkę kupimy, tym dłużej będzie nam służyć.

11. Ręcznik z kapturkiem 2x – miękki ręcznik z kapturkiem. Kapturkiem zakrywamy mokrą główkę niemowlęcia, przydaje się do wytarcia mokrych włosków/główki. Najlepiej dwie sztuki na zmianę.

12. Myjka lub gąbka do mycia – nie jest to konieczny zakup. Niektóre mamy w ogóle nie używają myjek. Myjka to dodatkowe ułatwienie dla rodzica, mydło łatwiej się pieni na zmoczonej gąbce.

13. Nożyczki do paznokci/cążki – jeśli nożyczki, to jedynie te z
zaokrąglonymi końcami. Cążki tylko te przeznaczone dla niemowląt. Trudno powiedzieć, które narzędzie jest lepsze. To rodzice sami muszą sprawdzić, który sposób obcinania paznokci im odpowiada.

14. Szczotka do włosów – miękka szczoteczka z włosia dla szczęściarzy urodzonych z włosami. Włosie nie drażni skóry głowy, a dziecko odczuwa czesanie jako delikatny masaż.

15. Gruszka do nosa – używana do usuwania uporczywych zaległości w nosie, udrażnia nozdrza. Dość inwazyjny sposób czyszczenia nosa. Ma tyle samo przeciwników, co zwolenników.

Garderoba

Ubranka dla noworodka rozmiar 62 cm (długi/krótki rękaw w zależności od pory roku):

Podczas kupowania sprawdźmy metkę. Może okazać się, że śliczny różowy pajac farbuje i można go prać tylko w 30°C. Najlepiej wybierajmy ubranka z czystej bawełny 100%, nie farbujące, które można prać w 40° lub 60°C. W poniższym zestawieniu pod uwagę brany jest rozmiar 62. Dziecko szybko wyrasta z rozmiaru 56, jeśli w ogóle z niego skorzysta. Lepiej więc kupić trochę większe ubranko, podwinąć rękawy i używać go dłużej. Dodatkowo pamiętajmy, że rozmiar rozmiarowi nierówny. Ubranka jednej firmy z rozmiaru 56, są większe od ubranek rozmiaru 62 innej firmy.

16. Kaftanik dla niemowląt z długim rękawem x4, najlepiej zapinany na zatrzaski: kaftanik wykonany z bawełny 100%. Zatrzaski są lepsze od guzików, które mogą się poluzować, odpaść, dziecko może przez przypadek połknąć taki guzik.

17. Body dla noworodka zapinane na zatrzaski z długim rękawem x4 – kupując należy zwrócić uwagę na szerokie wejście na głowę. Body jest dobrym rozwiązaniem, gdyż szczelnie zakrywa ono plecy dziecka. W przypadku kaftanika, tył może się podwinąć i odsłonić plecy. Więcej sztuk body będzie potrzebne dla dzieci ulewających.

18. Śpiochy niemowlęce x 4 – zapinane na zatrzaski, 100% bawełna. Rozpięcie w kroku ułatwia zmianę pieluszki. Nie trzeba wtedy ściągać całego ubranka, tylko rozpiąć krok śpioszków.

19.Pajacyki dziecięce x 4 – Pajacyki zakładane na body z krótkim rękawem są świetnym rozwiązaniem na zimę. Do kupienie pajacyki 100% bawełna, frotte, welurowe. Pajacyki muszą mieć konieczne ułatwienia do zakładania, czyli rozpięcie od szyi do kroku i rozpięcie w kroku. Takiego pajaca zakłada się niezwykle szybko, kładąc szkraba na ubranku i zapinając szybko potrzebne zatrzaski.

20. Czapeczka bawełniana wiązana x 2 (cienka) – przydatna np. po kąpieli, lub zimą na delikatną nieowłosioną główkę dziecka pod inna grubszą czapkę.

21.Skarpetki niemowlęce bawełniane x 4 – skarpetki zakładamy często na inne ciuszki, żeby chronić zimne stópki maleństwa. W przypadku większego rozmiaru np. śpioszków skarpetka trzyma zbyt długą nogawkę na miejscu. Skarpetki nie mogą być zbyt ciasne, blokujące swobodny dopływ krwi. Ściągacz nie może zostawiać sinych śladów odciśniętych tuż nad kostką.

22. Rękawiczki ochronne na rączki – wykonane z cienkiej bawełny uniemożliwiają noworodkowi drapanie się ostrymi paznokietkami po buzi. Zamiast rękawiczek można na rączki założyć po prostu cienkie skarpetki.

23. Bluza dziecięca lub sweterek 2x – na chłodniejsze dni, wyjścia.

24. Kombinezon za zimę – ciepły, rozpinany na całości, z bucikami materiałowymi w komplecie, i kapturem.

25. Ciepła zimowa czapka dla dzieci – polar doskonale chroni przed zimnem.

Uzupełniamy szafkę z kosmetykami

Im mniej używa się kosmetyków na delikatną skórę niemowlęcia, tym lepiej. Czasami jedynie zwykła ciekła parafina wystarczy by dbać odpowiednie nawilżenie/natłuszczenie. Jednak sklepy proponują nam cała gamę produktów dla niemowląt.

26. Oliwka – do wyboru oliwki wielu firm.

27. Krem do pupy przeciw odparzeniom.

28. Krem do buzi – do wyboru wiele firm kremów pielęgnacyjnych, ochronnych.

29. Mydło – im mniej kolorowe i pachnące tym lepsze.

30. Mokre chusteczki do pupy – używane bardzo często więc upewnijmy się, że nie uczulają. Do wyboru pudełko początkowe i wkłady zamienne, przeważnie w opakowaniach po 72 sztuki.

31. Pieluszki – rozmiar pierwszy

32. Sól fizjologiczna w ampułkach – do przemywania oczu, zakraplania noska. Małe opakowania są jednorazowe, po otwarciu i wykorzystaniu wyrzucamy pozostały płyn. Dla noworodków nie nadaje się sól w dużych pół-litrowych lub litrowych butelkach, po otwarciu traci swoje właściwości, pozostały płyn nie nadaje się do użycia.

33. Patyczki do uszu i pępka – specjalne okrągłe patyczki do czyszczenia uszu. Przydają się też w pielęgnacji kikuta pępowiny. Możemy zamoczyć je w spirytusie i dokładnie wyczyścić pierścień pępka.

34. Flawatki kosmetyczne do czyszczenia buzi, oczu – miękkie bawełniane płatki do czyszczenia buzi czy oczu.

35. Akcesoria do pielęgnacji pępka – spirytus, waciki, patyczki, lub gencjana. Szczegółowy opis zagadnienia w innym dziale.

36. W przypadku karmienia sztucznego – butelki i smoczki – np. 4 sztuki. Smoczki do wyboru- lateksowe i silikonowe. Butelki o różnej pojemności i kształcie.

37. Sterylizator – znacznie ułatwia życia w przypadku karmienia sztucznego. To oszczędność wody i prądu.

38. Smoczek uspokajacz – lateksowy lub silikonowy. Smoczek nie jest niezbędną częścią wyprawki.

39. Termometr pokojowy – do mierzenia temperatury w pokoju maluszka, w łazience przed kąpielą.

40. Termometr do mierzenia temperatury ciała – zwykły rtęciowy- jako najtańsza wersja, a także elektroniczny wskazujący temperaturę po sekundzie. Rodzice mają też możliwość paska termicznego na czoło pokazującego orientacyjną temperaturę.

41. Przewijak – musi pasować na szerokość łóżeczka. W sprzedaży różnokolorowe przewijaki, które i tak przykrywa się pieluchą lub ręcznikiem, żeby uniknąć kontaktu dziecka z zimną ceratą, jaką pokryte są przewijaki.

Możesz również polubić…